Perşembe , 24 Haziran 2021
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 Küresel Boyutlarıyla Türkiye Ekonomisi ve Yükseköğretimin Geleceği Paneli

Küresel Boyutlarıyla Türkiye Ekonomisi ve Yükseköğretimin Geleceği Paneli

Üniversitemiz, 10. Yıl etkinlikleri kapsamında gerçekleşen “Küresel Boyutlarıyla Türkiye Ekonomisi ve Yükseköğretimin Geleceği Panel”inde rektörleri ve ekonomimizde söz sahibi bürokratları ağırladı.

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programın açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman gerçekleştirdi.  Rektörümüz panelistlere hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmasında Üniversitemizin 10 yılda geldiği noktayı dinleyicilere aktardı ve üniversitemizin yeni logosunu kamuoyuna tanıttı. Rektörümüzün ardından konuşma yapan Siirt Belediyesi Başkan V. Ceyhun Dilşad Taşkın ise; Üniversitemizin 10’uncu yıl etkinliklerine katılmaktan gurur ve mutluluk duyduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından “Küresel Boyutlarıyla Türkiye Ekonomisi ve Yükseköğretimin Geleceği” konulu panele geçildi. AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, “Küresel Boyutlarıyla Türkiye Ekonomisi” oturumunun açılış konuşasını gerçekleştirdi.

“Türkiye Ekonomisinin Performansı Tesadüf Değil”

Sunumunda, küresel denge dinamikleri ve Türkiye’nin ekonomisinin gelişiminden bahseden Prof. Dr. Günay, Türkiye ekonomisinin bugün gelmiş olduğu noktanın tesadüf olmadığını ve bir jeostratejik plan içinde büyümenin nasıl gerçekleştiğini anlattı. Türkiye’nin ekonomik gelişiminin yanında son 10 yıllık gelişmeler ışığında dünya siyasetinde nasıl küresel bir aktör haline geldiğinden bahseden Günay, “Her ekonomi de olduğu gibi ülkemiz ekonomisinin de güçlü ve zayıf yönleri var. Bizler bunları değerlendirirken objektif ve net olmalıyız. Türkiye’nin ekonomik anlamda güçlü yönlerini doğru kullanmalı, zayıf kaldığımız noktalarda ise gerekli aksiyonları alarak eksiklerimizi tamamlamalıyız. Dış faktörler kaynaklı krizleri biz fırsata dönüştürmeliyiz. İşte son dönemde ekonomik anlamda hükümetimizin attığı adımlar tam olarak bunlardır. G20 Ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi olmamız bir tesadüf değil, doğru uygulanan stratejilerin ve gerekli adımların atılmasının sonucudur. Ekonomik büyümenin yanında Türkiye’nin son 10 yılda nasıl bir küresel aktör haline geldiği ortadadır. Türkiye artık bir oyuncu değil oyun kurucudur. Tartışmasız bölgesel bir güçtür. Bunda Sn. Cumhurbaşkanımızın siyasi anlamda attığı doğru adımların büyük etkisi vardır. Ben inanıyorum ki Türkiye Ekonomisi büyümeye, Türkiye’nin dünyadaki ağırlığı gelecek dönemde çok daha fazla hissedilmeye devam edecektir.’’ dedi.

Küresel Boyutlarıyla Türkiye Ekonomisi”

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay’ın sunumunun ardından “Küresel Boyutlarıyla Türkiye Ekonomisi” konulu oturuma geçildi. 1. Oturumu, İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin yönetti. Panele; Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan, Prof. Dr. Mesut Özcan, BDDK 2. Başkanı Yakup Asarkaya, konuşmacı olarak katıldı.

“Küresel Boyutlarıyla Türkiye Ekonomisi ve Yükseköğretimin Geleceği Panel’inin ilk oturumu soru-cevap bölümü ardından son buldu.

“Yükseköğretimin Geleceği”

“Yükseköğretimin Geleceği” konulu ikinci oturumun açılış konuşmasını AK Parti Siirt  Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay gerçekleştirdi. Aktay konuşmasında ülkemizde ki üniversitelerin nitelik ve nicelik olarak gelişimine değinerek yurtdışında ki üniversite eğitiminden örnekler verdi.

Prof. Dr. Yasin Aktay’ın konuşmasının ardından “Yükseköğretimin Geleceği” oturumu, Başbakan Müşaviri Doç. Dr. Mehmet Babacan başkanlığında başladı. Panelde İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ege Yazgan, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ve Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya sunumlarını gerçekleştirdi.

Oturum, Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman tarafından panelistlere hediye takdimi yapılması ve ardından toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …