Salı , 21 Eylül 2021
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 Tarım Öğretiminin Başlangıcının 175. Yıl Etkinlikleri Kutlandı

Tarım Öğretiminin Başlangıcının 175. Yıl Etkinlikleri Kutlandı

“Tarım Öğretiminin Başlangıcının 175. Yılı”  Ziraat Fakültemiz tarafından düzenlenen online toplantı ile kutlandı.

Zoom Meetings uygulaması üzerinden yapılan toplantıya; Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Ziraat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Çetin Karademir, ÜAK Ziraat-Orman ve Su Ürünleri Komisyonu Başkanı ve aynı zamanda Siirt Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Siirt İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Demirhan, Siirt Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat, Siirt Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İrfan Obay, üniversitemiz öğretim üyeleri ve ilimizde görevli ziraat mühendisleri katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını, Ziraat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Çetin Karademir gerçekleştirdi. Ziraat Fakültesi olarak güçlü bir akademik kadroya sahip olduklarını vurgulayan Karademir; özellikle ziraat mühendislerinin tarım için çok önemli olduğunu, iyi yetişmiş ve ufku geniş mezunların tarımımıza önemli katkılar sağlayacağını dile getirdi. Tarımsal üretimin bel kemiği olan ziraat mühendislerinin, bir tarım ülkesi olan Türkiye için de olmazsa olmaz nitelikte öneme sahip olduğunu ifade etti.

“Ziraat mühendisliği kadim bir meslektir.”

Toplantıya ev sahipliği yapan Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, konuşmasında:

“Tarım Öğretiminin Başlangıcının 175. Yılı” adlı etkinliğimize katılan herkese teşekkür ederim. Bugün tarım öğretiminin 175. yılını kutlasak da aslında toprak ve tarım eğitiminin tarihi insanlık tarihi kadar eskiye dayanır. Bu açıdan ziraat mühendisliği kadim bir meslektir. Bugün; birim tohumdan/alandan elde edilen verimin arttırılmasından, hastalıklarla ve haşerelerle mücadeleye değin gelinen nokta, 175 yıldan daha uzun süredir verilen ziraat eğitiminin bir karşılığıdır. Siirt Üniversitesi olarak ziraat alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

Günümüz üniversitelerinin yeni misyonlarından biri de bölgesel kalkınmaya ve ülke kalkınmasına destek sağlayacak projeler geliştirmek, araştırma ve geliştirme (ARGE) çalışmalarına ağırlık vermek olmuştur. Yeni üretim sistemlerinin geliştirilmesi, farklı bitkisel üretim olanaklarının araştırılması, bulunulan coğrafyada yetiştirilebilecek yeni ürünlerin tespit edilmesi, birim tohumdan/alandan elde edilen verimin arttırılması ile ilgili çalışmalar yapmak ve yapılan çalışmalarda kurumlar arası işbirliğine destek olmak, ‘Tarım ve Hayvancılıkta’ ihtisaslaşan bir üniversite olarak bizim başlıca görevimizdir.

 

Kuraklığın, iklim değişikliğinin, küresel ısınmanın geleceğimizi etkilemeye başladığı bu günlerde; halkını, coğrafyasını ve belki de tüm dünyayı besleyen ulusa saygı duyulacak, o ulusun sözünün geçeceği günler gelecek. Çocuklarımızı, geleceğimizi düşünüp yetiştirdiğimiz tarım ürünleri ile öncelikle kendimize ve ülkemize yetmemiz lazım. Ama bununla da yetinmeyip çevremizdeki fakir coğrafyalara da yardım edebilecek kadar ürün yetiştirmemiz gerekiyor. Bunun için üniversitelerimizde yapılan çalışmaları, tozlu raflardan çıkarıp hayata geçirerek toprağımızın verimini katbekat artırmamız gerekiyor.” dedi ve katılımcılara teşekkür etti.

Toplantı, “Tarımsal Öğretimin 175. Yıldönümü” etkinliği konuklarından Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İzzet Açar’ın “Fıstık Üretimi Üzerine Yenilikler” adlı sunumu ile devam etti.

ÜAK Ziraat-Orman ve Su Ürünleri Komisyonu Başkanı Eski Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman’ın kapanış konuşması ile toplantı sona erdi.

 

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …