Cuma , 14 Mayıs 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Tarım Öğretiminin 169. Yılı Törenlerle Kutlandı

Tarım Öğretiminin 169. Yılı Törenlerle Kutlandı

Tarım Öğretiminin 169. Yılı Törenlerle kutlandı. Siirt Üniversitesi  Ziraat Fakültesi ve Ziraat  Mühendisleri Odası Siirt Şubesi tarafından ortaklaşa organize edilen törende yapılan konuşmalarda Türk Tarımının dünü ve bugünü ele alınarak çözüm önerilerinde bulunuldu.

Törende Ziraat  Mühendisleri Odası Siirt Şube Başkanı Zeki Erden “Tarımsal Eğitimin Önemi” Siirt Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Galip Bakır tarım eğitiminin tarihsel süreci ve Türkiye’de tarım uygulamalarının tarihsel seyri hakkında yaptığı konuşmasını Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesinin ilke ve hedeflerini açıklayarak sonlandırdı. Sonrasında konuşma kürsüsüne gelen Rektör Vekili Prof. Dr. Yüksel Birinci Tarım Sektörünün ülke ekonomisine katkısını değerlendirdi. Siirt Valili Yardımcısı Gürbüz Saltaş ise Gıda Güvenliği ve yerel ürünlerin Siirt tanıtımına yapacağı katkıya vurgu yaptı.

Programa konuşmacı olarak katılan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Şerif Tüfenkçi “Küresel İklim Değişikliği ve Tarımsal Faaliyetlere Etkisi” konulu sunum gerçekleştirdi. Tüfenkçi konuşmasında “Sanayi Devriminden sonra özellikle de son yüzyılda yaşanan gelişmeler küresel sıcaklıkta artışa sebep olmuş, fosil yakıtların kullanımı ve doğal kaynakların bilinçsizce kullanması ve yeryüzünde sera etkisinin oluşması gibi sebepler tabiat ve iklim üzerinde büyük tahribatlar oluşturdu. Bu etkilerin sınırları yok. Bitki türlerinde %10 azalma, toprak kalitesinde azalma, fotosentez döllenme ve bitki büyüme hızının azalması, Zararlı mikroorganizmaların türemesi  yer altı sularının azalması ve sulu tarımda verim kaybı yaşanmaktadır. Bu etkiler alışkanlık haline geldiği için çok konuşmuyoruz üzerinde çok fazla durmuyoruz ama en fazla konuşmamız gereken konular bunlar olmalıdır. Küresel düşün yerel hareket et prensibiyle tahribatın engellenmesine yönelik duyarlılık içerisinde bulunmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Tarım Öğretiminin 169. Yılı töreni Ziraat Fakültesine bu yıl içerisinde katılan akademisyenlere cübbe giydirilmesi töreni ile devam edildi. Verilen kokteylin ardından tören sona erdi.

siubasin-tarimsal-egitiminin-169-yili

siubasin-tarimsal-egitiminin-169-yili-2

 

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …