Cuma , 17 Eylül 2021
Home 5 MANŞET 5 Suriye Milli Eğitim Müsteşarından Siirt Üniversitesine Teşekkür Ziyareti

Suriye Milli Eğitim Müsteşarından Siirt Üniversitesine Teşekkür Ziyareti

Suriye geçici hükumeti Milli Eğitim Müsteşarı Dr. Ferhat Sheikh Baker, Siirt Üniversitesinde eğitim gören Suriyeli öğrencilerin durumunu görüşmek ve Siirt Üniversitesi’ne teşekkür etmek amacıyla Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman’ı makamında ziyaret etti.

Suriye geçici hükumeti Milli Eğitim Müsteşarı Dr. Ferhat Sheikh Baker’in kendilerini ziyaret ederek Suriyeli öğrenciler konusunda görüş alış verişinde bulunduğunu belirten Prof. Dr. Murat Erman ise, Siirt Üniversitesinin daha fazla Suriyeli öğrenciyi kabul edebileceğini söyledi.

Bu yıl 77 Suriyeli öğrencinin üniversitenin çeşitli bölümlerine kayıt yaptığını anımsatan Prof. Dr. Murat Erman, “Suriye Eğitim Bakan Müsteşarı Dr. Farhad Sheikh Baker, bu öğrencilerin sorunlarını dinlemek, Siirt ve Siirt Üniversitesinin tanıtımı, Suriyeli öğrencilerin daha fazla Siirt’te bulunmalarına yönelik görüşmelerde bulunmak üzere üniversitemizi ziyaret ettiler. Kendileriyle yaptığımız görüş alış verişinde üniversitemizin daha fazla Suriyeli öğrenciyi kabul edebileceğini ve bu öğrencilerin Siirt’te eğitim göre bilmeleriyle ilgili hiçbir sorunun bulunmadığını kendilerine bildirdik” diye konuştu.

Üniversitenin “uluslararasılılaşma” hedefleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüğüne vurgu yapan Prof. Dr. Erman, “Sayın Dr. Ferhat Şeyh Baker, özellikle Türkçe eğitimiyle ilgili sorunların çözümüne yönelik sıkıntılar giderildikten sonra buraya daha fazla öğrencinin gelebileceğini belirterek şehrin ve üniversitenin daha fazla tanıtıma da ihtiyacı olduğu konusuna vurgu yaptılar. Biz de bu görüş beyanından sonra ilimizin ve üniversitemizin tanıtımına yönelik kendileriyle ortak programlar yapmayı planladık. Umarım kısa zamanda bu çabalarımız sonuç verir ve üniversitemiz, uluslararasılılaşma hedefleri doğrultusunda diğer ülkelerden olduğu gibi Suriye’den de öğrenciler kabul etmek suretiyle gelişmesine devam eder” açıklamasında bulundu.

Türkiye’deki üniversitelerde eğitimlerine devam eden Suriyeli öğrencilerin okudukları üniversiteleri ziyaret ettiklerini dile getiren Suriye geçici hükümeti Eğitim Bakan Müsteşarı Dr. Farhad Sheikh Baker, bu maçla Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman’a teşekkür ziyaretinde bulunduklarını ve gördükleri ilgiden dolayı memnun olduklarını söyledi.

Siirt Üniversitesi’yle ortak çalışmalarda bulunacaklarını ifade eden Dr. Farhad Sheikh Baker, “Türkiye’deki üniversitelerin Suriye’den gelen öğrencilere kapılarını açmalarından dolayı çok memnunuz. Özellikle Siirt Üniversitesi’nin bu konudaki ilgisi bizleri mutlu ediyor. Bundan sonraki çalışmalarda da Siirt Üniversitesi’yle birlikte hareket edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinden de çok memnunuz. Desteklerinden dolayı Siirt Üniversitesi’ne de teşekkür ediyoruz” dedi.

Ziyarette sırasında Siirt Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Adnan Memduhoğlu ve Öğrenci İşleri Daire Başkanı Gülahmet İpek’te hazır bulundu.

suriye-egitim-mustesari-siirt-universitesinde

 

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …