Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Star Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan

Star Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan

ÜniversitemizdeKonferans Günleri” adı altında 30 Nisan-13 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan bir dizi konferans programının ilki  gerçekleştirildi.

Üniversitemiz “Bölgenin Toplumsal Dinamikleri ve Demokratikleşme Süreci” hakkında konferans vermek üzere  Star Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan’ı konuk etti.

Konferans konuşmasında katılımcılardan gelen sorulara ağırlık veren Ocaktan yaptığı konuşmasında  Türkiye’nin gündemini işgal eden konular hakkında önemli ipuçları verdi

Biz Demokrasiye Emek Vermedik

Mehmet Ocaktan; “Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde içinde bulunduğumuz çözüm süreci  çok büyük öneme sahip. Türkiye’de cumhuriyet var iktidarlar seçimle işbaşına geliyor ve seçimle değişiyor fakat demokrasi bir kültür işi de aynı zamanda biz demokrasiye işlerlik sağlayan kazanımları içselleştirememiştik, demokrasi için mücadele etmemiştik bize 50’li yıllarda demokrasi iyi bir şeydir alın bunu kullanın demişlerdi. Batı ise demokrasi için mücadele etti iç savaşlar yaşadı ve bugünde sahip çıkıyor. Biz demokrasi için yeni yeni emek veriyoruz. Bu dönem bu yüzden değerli bir dönem” dedi.

Siyasi İradenin Yok Sayıldığı Bir Yapı Vardı

Türkiye demokrasisini 19. yüzyıl pozitivizminden derinden etkilenen askeri ve bürokratik vesayet egemenliğinde varlığını sürdürdüğünü söyleyen Ocaktan; “Temel devlet aklının her şeyi belirleyen, her şeyi kuşatan, bireysel özgürlükleri sınırlayan jakoben bir anlayış olduğunu ve bu yüzden devlet yasaların ve anayasaların vermediği yetkileri kullanmakta bir beis görmemişlerdir.” dedi.

Ocaktan konuşmasının devamında; “Türkiye siyaseten 2000’li yıllara geldiğinde bu sistem açık vermeye başlamıştır. O dönemleri hatırlarsınız ekonomik olarak kendini çeviremeyecek halde ve siyaseten gidecek yeri olmayacak vaziyetteydi. 2002 seçimleri ülke açısından önem kazanmıştır. Bu iktidar gerçekten Türkiyenin demokratikleşmesi açısından, karanlık dönemleri aydınlatması ve yeni bir sayfa açması açısından önemli bir dönem başlattı.” dedi.

AKP Dönemi Ülkenin Restorasyon Dönemidir.

2002  bir restorasyon döneminin başlangıcıdır. Bu süre içinde AB ile ilişkiler gelişti. Demokratikleşme açısından bu perspektif Türkiye’nin çok yararına olmuştur. Yargı önünde hesap verme dönemi başlamıştır. Ama Türkiye’nin önüne gelip dayanan bir sorun var; Terör Sorunu. Bu sorunu besleyici mekanizmaların tasfiyesini tartıştı ülke. Başbakan Erdoğan’ın 2005’te Diyarbakır’da yaptığı konuşma Yeni Türkiye’nin işaretidir. Şiddetin tümden yok olması için bir takım adımların atılması gerekiyordu. Bu konulardaki gerekli çalışmalarda geldiğimiz nokta son derece umut vericidir. Bu konuda itirazlar ve tereddütler olabilir fakat herkesin hem fikir olduğu bir nokta vardır o da kanın akmamasıdır, silahın gündemden çıkmasıdır. Siyasi iktidarın da yapmak istediği şey budur. İnsanları ikna etmek belki zor ama süreç içerisinde kolaylaşacaktır. Çünkü bu işin neticeleri çok mühim. Bu sürece karşı çıkanlar var malum bunları sizde biliyorsunuz. Artık herkes milletin kararının da bu yönde olduğunu görmesi lazım. Bu iş olacak şeklinde konuştu.

Konferansın ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürol Okay tarafından Ocaktan’a teşekkür plaketi takdim edildi.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …