Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Siyer Araştırmaları Merkezi Başkanı

Siyer Araştırmaları Merkezi Başkanı

Aktif Gençlik Topluluğu Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Siirt Üniversitesi Konferans Salonunda Kuran Tilaveti ve ilahiler eşliğinde izleyenlerin çoşkulu anlar yaşadığı bir anma programı gerçekleştirdi. Programa Siyer Araştırmaları Merkezi Başkanı Mehmet Emin Yıldırım konuşmacı olarak katıldı.

Gül Takdim Eden Elde Gül Kokusu Kalır

Siirt Üniversitesi Aktif Gençlik Topluluğu Başkanı Mustafa Erdem’in Peygamber sevgisini odağa alarak yaptığı açılış konuşmasından sonra Yıldırım bölge insanının dinine diyanetine düşkün olduğunu böyle bir potansiyelin gelecek nesilleri korumak adına zayi edilmemesi gerektiğini söyledi. Geleceğin zayi edilmemesi adına öncelikle şu 5 şartın sağlanması gerektiğini ifade eden Yıldırım; Reçete olarak sunduğu  kifayet miktarı ilim, güçlü bir irade, Kur’an ahlakı, büyük hedef ve ideal, sarsılmaz sabırla geleceği hazırlamaları gerektiğini anlattı.

İlk Emir Oku Değildir

Hz. Muhammed’in siyeri ve siretinden yola çıkarak açıkladığı  5 şarta ilişkin “Kur’an’ın ilk emri oku değildir.İlk emir yaradan Rabbinin adıyla oku’dur.Eğer sen rabbin adına ve namına okursan Allah’ın ilk emrini yerine getirmiş olursun.Kur’an-ı Kerim’den’dan mücerret bir okuma “oku” emrinin karşılığı değildir.Kifayet miktarınca ilim gereklidir.Ama her insanın ilimden istifadesi farklıdır.Bir tane İmam Ebu Hanife çıkar bin tane Ebu Hanife yoktur.Buna lüzüm da yoktur. Dine ilişkin bilgileriniz televizyondan takvim arkalarından edindiğiniz bilgilerle sınırlı kalamaz” dedi.

Bilal’in Rolü Devam Ediyor

İradenize sahip çıkmasanız bu davanın mensubu olarak başladığınız bu yolu bu davanın mensubu olarak bitiremeyebilirsiniz.İman ile kalpleri, ikna ile akılları, ahlak ile ruhları terbiye etmiş Resulullah Efendimiz,böyle yaptığı için sahabe dediğimiz kutlu nesil ortaya çıktı.İradenin sağlamlaştırılması bu işte.Bu irade ki Bilal-i Habeş kızgın kumda kızgın taşın altında ezilirken sadece “ehad” dedirtmiştir.Bizlerde dışarıdan gelen zamanımızın putlarına karşı “ehad” diyebilirsek zamanımızın Bilal-i Habeş’i olmaya namzet olabiliriz” şeklinde konuştu

Verilen Sözü Tutmakla Emrolunduk

Yıldırım “Ahlak ibadetten önemlidir.Rabbimiz ahlaksız ibadete tenezzül etmiyor.Nasıl namaz ki yetim hakkına riayet etmiyor.Eğer Muhammed-i ahlak, Kuran-i  bir ahlak hayatımızı tanzim edilmezse Müslümanlığımızı hakkıyla yaşamamış oluruz ve Risalet davasını temsil edemeyiz. Bir müslümanın emeli hedefi ev,araba olamaz.Sizin hedefleriniz büyük olmalı. Hz.Muhammed’in de uğruna feda olduğu dava bizim hedefimiz olmalı dedi.Sabır başarının anahtarıdır.Sabır zillet değil eli kolu bağlı oturmak değil sabır hak adına hakka yaraşır biçimde direnmektir.dedi.

İlahiler ve kıraatlarla başlatılan programa ilahiler ve Kuran Tilaveti eşliğinde son verildi. Mehmet Emin Yıldırım’a konferans sonunda  Öğr. Gör. Ata PESEN tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …