Cuma , 17 Eylül 2021
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 Siirt Yerelinde Kadınların Sosyal Hayata Katkısı Çalıştayı

Siirt Yerelinde Kadınların Sosyal Hayata Katkısı Çalıştayı

Üniversitemiz Kadın Sorunları Uygulama Ve Araştırma Merkezi  tarafından düzenlenen “Siirt Yerelinde Kadınların Sosyal Hayata Katkısı” konulu çalıştayı yapıldı.

Kezer Yerleşkesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Konferans salonundan düzenlenen çalıştaya Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Rektör Prof. Dr. Murat Erman ve Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Yüksel Birinci, Prof. Dr. Galip Bakır, Prof. Dr. Ender Sinan Poyrazoğlu, Dekanlar, Öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Kadın Sorunları Uygulama Ve Araştırma Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Esra Hafiza Ömür yaptığı açılış konuşmasında; islamiyet öncesi ve sonrasında da Türk milleti için Kadına verilen değere değinen Ömür “Mutlu çocuklar ve mutlu bir gelecek isteyen tüm erkekler, eşlerini mutlu etmelidir. Çünkü gelecek bu kadınlarımızın yetiştireceği gençlere emanet edilecektir. Kadın toplumu oluşturan en önemli halkadır. Kadının katılmadığı kadının yok sayıldığı bir toplumu medeniyet ölçüleri çerçevesinde değerlendirmek mümkün değildir. Kendi medeniyet havzamıza yabancılaşmadan kadınlık değerini layık olduğu düzeye yükselterek bir kimlik dejenerasyonuna uğramadan çalışma ve aile hayatını mutlu bir şekilde bütünleştirmiş kadınlarımızın ülkemizi aydınlık geleceğe taşıyacağına inanıyoruz. Çünkü bizim medeniyetimiz kadınlarla hayat bulmuştur. Kadını yok sayan toplum, adını yok sayan bir toplumdur.” Diyerek konuşmasını bitirirken katkı ve desteklerinden ötürü Rektör Prof. Dr. Murat Erman’a ve çalıştayda katkısı olan herkese teşekkür etti.

Müdürü Öğr. Gör. Esra Hafiza Ömür’ün açılış konuşması ardından protokol konuşmalarına geçildi.

“Kadınlarımıza sunulan imkanların arttırılmasının toplumsal huzur, barış ve gelişmede önemli rol oynayacağına inanıyorum.”

Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman yaptığı konuşmasında üzerinde hassasiyetle durduğu kadın sorunlarının çözümü için son yıllarda önemli adımlar atıldığı ve kadınların sorunlarının çözümüne yönelik Anayasa değişiklikleri yapılmış pek çok yasal düzenleme gerçekleştirildiğini söyledi. Kızlarımızın, başörtüsü nedeniyle üniversite kapılarından geri çevrildiği dönemleri artık geride bıraktıklarına vurgu yapan Prof. Dr. Erman Şöyle devam etti: “Bilindiği gibi 15 Temmuz tarihinde İslam’ın değerlerini ve kavramlarını istismar ederek büyüyen bir şer örgütü ülkemizde darbe yapmaya teşebbüs etti. Silahlı kuvvetlerin kıyafetine bürünmüş olan bu militanlar, milletimizin helikopteriyle, tanklarıyla, tüfekleriyle milletimizi vurmaya yeltendiler. Türk milleti kahramanlıkla darbecilerin karşısına dikildi ve canı pahasına bu ihanet girişimini engelledi. Bunların içinde Kadınlarımız 15 Temmuz’un en önemli kahramanları arasında yer aldılar.” Kadına yönelik şiddet konusunda Türkiye uzunca bir dönemdir yoğun bir mücadele verdiğini hatırlatan Erman, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İster kadına yönelik olsun ister çocuğa veya yaşlıya yönelik olsun her türlü şiddetin son bulması için toplumun tümünü kuşatan çalışmalar büyük bir önem arz ediyor. Kız çocuklarının eğitim sürecine katılımının desteklenmesi, çocuk evliliklerin önlenmesi, kadınlara yönelik mesleki gelişim programlarının ve kadın istihdamının teşvikinin hükümetin üzerinde titizlikle durduğu meselelerdir. Huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşları olan, varlıklarıyla hayatın her alanında fedakarlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımız, sonsuz sevgi ve hoşgörüyle yetiştirdikleri nesillerle geleceğimizin şekillendirilmesinde önemli rol oynamaktadırlar. Bu nedenle kadınlarımıza sunulan imkanların arttırılmasının toplumsal huzur, barış ve gelişmede önemli rol oynayacağına inanıyorum.” dedi ve tüm kadınların 8 MART Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak konuşmasını sonlandırdı.

“Türk kadını, uygar ve gelişen ülkemizin temel dokusudur.”

8 Mart’ı dayanışmanın, dostluğun, kardeşliğin günü haline getirmek için çaba gösteren herkese teşekkür ettiğini söyleyerek konuşmasına başlayan Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, bir toplumun uygarlık yolunda gösterdiği gelişme, kadına ayırdığı yer ve ona duyduğu saygı, verilen hak ve sorumluluklarla ölçüldüğü belirterek şöyle konuştu: “Ülkemizin her kesiminde giderek güçlenen ve sesini duyuran Türk kadını, uygar ve gelişen ülkemizin temel dokusudur. Kadının ihmal edildiği bir toplumun varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesinin mümkün olmadığına inanıyorum. Son dönemlerde kadınlara yönelik artan şiddet ve çocuk yaşta evlilik olayları hepimizi üzmekte ve toplum vicdanını derinden yaralamaktadır. Kadına Şiddet, İnsanlığa İhanettir.” Evet… Bir anne, bir eş, bir evlat, bir kardeş, komşu, arkadaş olan kadın, hepsinden önce bir insandır. İnsan da eşrefi mahlukattır, yaratılmışların en şereflisidir. Bakınız burada, kadın denmiyor, erkek denmiyor, çocuk, yaşlı denmiyor; insan deniyor. Kadına kalkan her el, tüm insanlığa kalkmıştır. Kadının onuruna, haysiyetine yönelik her türlü saldırı, tüm insanlığa yapılmış bir saldırıdır. Bizler Valilik olarak İlimizde Kadınlarımıza yönelik birçok alanda çeşitli projeler uyguluyoruz, İlimizde Sosyal Destek Programları (SODES), kapsamında yapılan projeler, çok amaçlı toplum merkezleri tarafından yürütülen çalışmalar ve özellikle çeşitli sebeplerle eğitime ara veren kızlarımızın yeniden eğitime kazandırılmalarına yönelik, tüm eğitim kurumlarımızla, Sivil Toplum örgütleri ile iş birliği haline çalışmalarımız devam etmektedir.” diyen Tutulmaz konuşmasını şöyle sürdürdü: “İlimizde kadınlarımıza yönelik üretilen bu projeler, kadınlar için sadece yeni bir gelecek inşası anlamına gelmeyecek, çalışma hayatında nitelikli kadın işgücü artışına da katkı sağlayacaktır. Bu duygularla, sevginin, şefkatin ve hoşgörünün kaynağı olmuş kadınlarımızın ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar, Çalıştay’ın hayırlara vesile olmasını dilerim.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Çalıştayın ilk oturumu Doç. Dr. Koray Özrenk moderatörlüğünde, Kadın ve Kadın Girişimciliği konulu sunumunu ile Siirt Kadın girişimciler Başkanı Sosyolog Özlem Furat, İbrahim Hakkı Hazretlerin Eşlerine Mektupları konulu sunumu ile Gazeteci Ayhan Mergen, Kadın Girişimciliği ve Kobiler konulu sunumu ile KOSGEB Kobi Uzman Yardımcısı Utku Arslan, Ceza İnfaz Kurumlarında Kadın Olmak  konulu sunumu ile Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü Eğitim biri Öğretmeni Esen Varol, Siirt’teki Boşanmalar konulu sunumu ile Baro Başkanı Nizam Dilek ve Türkiye’de ve Siirt İlinde Erken Yaşta Evlilik Sorunu ve Çözüm Önerileri konulu sunumuyla Siirt Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Çocuk Gelişimi Uzmanı Serap Sağlam Tekneci konuştu.

Çalıştay gün boyu kadınların sorunları ve sosyal alandaki yeri konusundaki konularla devam etti.


Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …