Cuma , 17 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Siirt Üniversitesinde Tevhid ve Vahdet Konulu Panel Düzenlendi

Siirt Üniversitesinde Tevhid ve Vahdet Konulu Panel Düzenlendi

Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından “Tehvid ve Vahdet” konulu panel düzenlendi.

Moderatörlüğünü İlahiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Cemalettin Erdemci’nin yaptığı panele, Prof. Dr. Şerafettin Gölcük ve Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma konuşmacı olarak katıldı. Konuşmasında İslam ümmeti açısından birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Cemalettin Erdemci; Cemaatçilik ve mezhepçiliğin İslam ümmetinin unsurları arasında tefrikaya neden olduğunu ve bu hastalıktan kurtulmadıkça sorunların çözülemeyeceğini belirtti.

Prof. Dr. Şerafettin Gölcük; Irkı, dili ve rengi farklı olsa da İslam ümmetinin her ferdinin Müslüman olarak yaşamasının en büyük şeref olduğunu ifade etti. Hak din olarak indirildiği halde sonradan tahrif edilen Yahudilik ve Hıristiyanlığın bozulduğunu, yanlış inançlara sahip olduklarını vurguladı. Bu anlamda tek sahih dinin müntesibi olan Müslümanların dinlerinin ve inançlarının değerini bilmeleri ve Allah’ın en büyük nimeti olarak saymaları gereğinden bahsetti.

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma ise İslam ümmetinin en büyük sorununun milliyetçilik olduğunu anlattığı konuşmasında Hz. Peygamber ve Sahabenin hayatından örnekler sundu. Milliyetçiliğin İslam dünyasının son dönemlerde yaşadığı sorunların kaynağı olduğunu belirten Prof. Dr. SIRMA, problemlerin çözümünün Hz. Peygamber’in hayatı ve Asr-ı Saadetten öğrenilen temel değerlere sahip çıkmak olduğunu özellikle vurguladı.

Panele Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Rektör Prof. Dr. Murat Erman, İl Müftüsü Faruk Arvas’ın yanı sıra fakülte dekanları, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

siirt-universitesi-ilahiyat-fakultesi-kutlu-dogum-konferansi (1)siirt-universitesi-ilahiyat-fakultesi-kutlu-dogum-konferansi (3)siirt-universitesi-ilahiyat-fakultesi-kutlu-dogum-konferansi (2) siirt-universitesi-ilahiyat-fakultesi-kutlu-dogum-konferansi (5) siirt-universitesi-ilahiyat-fakultesi-kutlu-dogum-konferansi (4)

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …