Cumartesi , 18 Eylül 2021
Home 5 ALT MANŞET 5 Siirt Üniversitesi’nde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde “Engelleri Beraber Aşalım” adlı konferans düzenlendi

Siirt Üniversitesi’nde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde “Engelleri Beraber Aşalım” adlı konferans düzenlendi

Siirt Üniversitesi Genç Hemşireler Topluluğu ve Çocuk Hakları Topluluğu işbirliğinde 3 Aralık Dünya  Engelliler Günü’nde gerçekleştirilen “Engelleri Beraber Aşalım” adlı konferansa Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman ve dekanlarımız katıldı.

Rektör Erman düzenlenen konferansın açılışında yaptığı konuşmasında “Engelli olmak bazı haklardan mahrum olmak değil engeli aşmak için girişimde bulunmamaktır, hepimiz birer potansiyel engeli adayı bireyleriz. Üniversite olarak engelleri aşmak için yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda Turuncu Bayrak ödülünü aldık.” ifadelerine yer verdi.

Etkinlikte Dr Öğretim Üyesi  Simla Adagide Yılmaz engelsiz üniversite birimi olarak özel öğrenim gereksinimleri olan öğrenciler için üniversite olarak yapılanlar ve yapılabilecekler hakkında, Özel Eğitim Uzmanı Haydar Hakan Yılmaz otizm spektrum bozukluğu farkındalığı yaratma hakkında, Özel eğitim uzmanı metin tekyol  engellilerin yaşadığı zorluklar  hakkında konuşma yaptı.

Umut Sensin Topluluk Başkanı Ferhat Güzhan ise “Asıl engelli kendine engel koyandır” temalı bir konuşma yaparak “Bir uzvu eksik olmasına rağmen bunun arkasına sığınmayıp engel tanımayanların kendi yeteneklerini ortaya çıkarabilmek önemlidir. Ayağı ile resim yapan, ayağı ile araba kullanan, gözü görmeyen ancak gönül gözüyle gören birçok  insan var. Gerçek engelli kendini engelli sanmaktır” dedi.

Etkinlik öğretim görevlilerimizin gerçekleştirdiği  müzik dinletisiyle son buldu.

Check Also

Misafirperver Sabiha ananın ismini keşfettikleri bitkiye verdiler

Üniversitemiz Flora ve Fauna Merkezi kurucusu Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Başkanı Doç. …