Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Gençlerde Riskli Davranışlar Konulu Panel

Gençlerde Riskli Davranışlar Konulu Panel

Siirt Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin düzenlediği “Gençlerde Riskli Davranışlar Gençlerde Riskli Davranışlarve Sağlığımızı Ne Kadar Koruyabiliyoruz?” adlı konferans Uz.Dr.Eda İçbay’ın katılımıyla gerçekleşti.

İçbay konuşmasında; Dünyada 10-24 yaş arası dönemin gençlik dönemi olarak kabul edildiğini ve dünya nüfusunun 1/7 gibi önemli bir kısmının bu yaş aralığında olduğunu söyledi.

İçbay; “Gençlik dönemi rollerin, sorumlulukların ve alışkanlıkların kazanıldığı önemli bir dönemdir. Riskli davranışların en fazla görüldüğü dönemdir aynı zamanda. Bu riskli davranışlar alkol, tütün, uyuşturucu madde kullanımı, güvenli olmayan cinsellik, obezite ve yetersiz kilo olarak sıralanmaktadır. Bu riskler yaşam boyu sağlığımızı tehlikeye sokar ölümlerin %70-80’i gençlik döneminde kazanılan alışkanlıklardan kaynaklanmaktadır.

Riskli davranışları en aza indirebilmemiz için önce kendini kontrol etme becerisi kazanmamız sonra da davranışlarımızın sonuçlarını öngörebilecek bilgi, güvenli çevre ve de sağlık-danışmanlık hizmetlerinden faydalanmamız gerekmektedir.” dedi.

Konuşmanın ardından Uz. Dr. Eda İçbay’a Esra Ömür tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …