Cuma , 14 Mayıs 2021
Home 5 Siirt Üniversitesi Bölümler, Puanlar ve İmkanlar

Siirt Üniversitesi Bölümler, Puanlar ve İmkanlar

Siirt Üniversitesi 2020 Tanıtım Videoları

YÖK Destek Bursu

YÖK Destek Bursu

 

Üniversitemizden Kareler

Üniversitemizden Kareler

 

Kütüphane Olanakları

Kütüphane Olanakları

Üniversitemiz Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanlığı bünyesinde; Kezer Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma Merkez Kütüphanesi, Şehir Kampüs Kütüphanesi olmak üzere 2 merkez kütüphane ve ayrıca fakültelerde bölüm kütüphaneleri bulunmaktadır.

Merkez Kütüphane olan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma Kütüphanesi 4 kattan oluşarak 6000 m² alana sahiptir aynı zamanda 5300 m² de bahçe alanı mevcuttur. Bilgisayar Odası, 4 Okuma Salonu, 18 Bireysel Çalışma Odası, 72 Grup Çalışma Odası mevcuttur. Okuma salonlarında 350, bilgisayar salonunda 66, grup çalışma odalarında 72 ve bireysel çalışma odalarında 18 olmak üzere toplam 440 öğrenci kapasitelidir. Şehir kampüsünde bulunan kütüphanemiz 84 öğrenci kapasitesine sahiptir.

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma Merkez Kütüphanesi`nde 14.519, Şehir Kampüsü Kütüphanesi`nde 4.552 İlahiyat Fakültesi Kütüphanesi`nde 5.541 olmak üzere toplam 24.612 adet kayıtlı yayın bulunmaktadır. Aynı zamanda Kütüphanemiz Ekual ve Ankos`a üyeliği ile 14 adet veri tabanına sahiptir.

Konularına Göre Kaynak Dağılımı

Genel Konular 789, Felsefe & Psikoloji 878, Din 4177, Toplum Bilimleri 4866, Dil ve Dil Bilim 467, Doğa Bilimleri & Matematik 2.503, Teknoloji (Uygulamalı Bilimler) 3.183, Sanat(Güzel Sanatlar) 479, Edebiyat & Retorik 4.511, Coğrafya & Tarih 2.925 adet olmak üzere toplam 24.612 basılı yayın bulunmaktadır.

Kaynaklardan Yararlanma Şekli

Kütüphaneye üye olan akademik ve idari personel bir 30 gün süreyle en fazla 5 adet kitap; öğrenciler 15 gün süre ile 3 adet kitap; yüksek lisans ve doktora öğrencileri 15 gün süre ile 3 kitap alabilir. Ödünç alınan kitap süresi geciktirilmemiş ise ve başkası tarafından ayırtılmadıysa aynı süre ile iki defa

Kütüphanelerimizde Açık Erişim Yayıncılığı

Üniversitemizde üretilmiş olan entelektüel birikimin dijital ortamda derleyen, saklayan, koruyan, diğer kurumların ve kişilerin serbestçe erişimini sağlayan sistemin hizmetini sunmaktır. Dijital belgelerin herkesin erişebileceği bir web ortamında bulunmasını sağlar. Entelektüel mirasın uzun vadeli saklanmasını ve korunmasını garanti eder. Ticari dergi yayıncılığında tıkanan sorunlara, açık erişim yayıncılığı sayesinde bu tıkanıklığa temel neden oluşturan fiyat ve erişim engellerini ortadan kaldırır.

Kütüphaneler Arası İş Birliği (KİTS) ile kütüphanemizde bulunmayan kitap vb. materyallerin diğer kütüphanelerden temin edebilirsiniz.

Kullanıcıya araştırma ve eğitim çalışmaları için gerekli olan ancak kütüphanede bulunmayan kitap ve benzeri materyallerin diğer kütüphanelerden veya gerektiğinde yurt dışından sağlanması için aracı veya yardımcı olmaktır. KİTS’ ten Siirt Üniversitesi idari ve akademik personel yararlanabilir. İstek yapmak isteyen kullanıcılarımız web sayfamızda bulunan formlar kısmından ilgili formu eksiksiz doldurarak işlemi gerçekleştirmek üzere kütüphanemize ulaştırmalıdır. Kargo ücreti istekte bulunan kullanıcıya aittir. İstenen kaynağın ödünç süresi isteği karşılayan kütüphanenin vereceği süreye bağlıdır.

Türkiye Belge Sağlam Sistemi (TÜBESS) ile kütüphanemizde mevcut olmayan akademik yayınları temin edebilirsiniz.

Kütüphanemizde mevcut olmayan makale, tez, kitap gibi kaynakların akademisyenlerimize en kısa sürede erişimi sağlamaktır. TÜBESS’ ten Siirt Üniversitesi idari ve akademik personel yararlanabilir. İstek yapmak isteyen kullanıcılarımız web sayfamızda bulunan formlar kısmından ilgili formu eksiksiz doldurarak işlemi gerçekleştirmek üzere kütüphanemize ulaştırmalıdır. Kargo ücreti ve fotokopi giderleri İstekte bulunan kullanıcıya aittir. İstenen kaynağın ödünç süresi isteği karşılayan kütüphanenin vereceği süreye bağlıdır.

Veri Tabanlarımız

Üyesi olduğumuz EKUAL (Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisansı) ve ANKOS (Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu) gibi çeşitli konsorsiyum aracılığı ile erişimi mümkün kılınan veri tabanları üniversitemiz içinde ve dışında kullanıma açıktır. Mevcut veri tabanlarımız; CAB: Tarım, uygulamalı yaşam bilimleri, ormancılık, insan beslenmesi, veterinerlik, tıp ve çevre konularından oluşan veri tabanıdır. Ebscohost: 11.191 adet hemen hemen her konuda dergi, e kitap, makale veri tabanıdır. IEEE: Elektrik ve elektronik mühendisliği ile ilgili veri tabanıdır. İthenticate: İntihal veri tabanı. Science Direct: Bilim, teknoloji ve tıp alanında geliştirilmiş veri tabanıdır. Ovid-Lww: Sağlık alanındaki profesyoneller ve öğrenciler için gerekli olan temel bilgileri, elektronik ortamda OVID platformu aracılığı ile kullanıma sunmaktadır. Scopus: Sanat, İnsan, Fen, Teknoloji, Tıp ve Sosyal bilimlerle ilgili veri tabanıdır. Taylor & Francis: Sosyal ve beşeri bilimler, teknik ve fen bilimleri, tıp ve yaşam bilimlerini içere tam metin veri tabanıdır. Web of Science: Tüm bilim dünyası tarafından kullanılan ve akademik yükselmelerde kabul gören tek atıf indeksinin web ortamında kullanıcıların araştırmasına sunulmuş halidir. ClinicalKey: Tıbbi ve cerrahi veri tabanı. UptoDate: Kanıta dayalı klinik destek veri tabanıdır. JoVE: Bilimsel çalışmaların, deneylerin ve araştırmaların video ortamına aktarıldığı ve uygulamalı olarak anlatıldığı dünyanın ilk video veri tabanı, JOVE veri tabanı abonelik kapsamında erişime açılmıştır. Veri tabanı içerisinde 6000 üzerinde video bulunmakta olup her ay 80 yeni video eklenmektedir. ChemSpider: Kimyasal bileşik tarama motoru EBSCHost MEDLINE Complete Dynamed: Tıp bilimi ile ilgili makaleleri içerir.

Spor Olanakları

Spor Olanakları

Kezer Yerleşkemizde açık tenis kortları, basketbol sahaları, açık ve kapalı futbol sahası, kapalı spor salonu ve fitness salonu ile öğrencilerimize hizmet vermekteyiz. Öğrencilerimiz, kullanmak istedikleri günden en az 1 gün önce Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığımıza verecekleri dilekçeyle spor sahalarımızı/salonlarımızı ücretsiz kullanabilir. Bireysel yada takımlarını oluşturup sporun/karşılaşmaların keyfini çıkarabilir. Üniversite takımımıza katılmak isteyen öğrencilerimiz ise her yeni eğitim-öğretim yılında açılan takım seçmelerine katılarak turnuvalarda üniversitemizi temsil etme şansını yakalayabilir.

Siirt Üniversitesi Takımlarımız

Voleybol Takımı (Kadın- Erkek)
Futbol Takımı (Erkek)
Hentbol Takımı (Kadın- Erkek)
Basketbol Takımı (Kadın- Erkek)
Futsal Takımı (Kadın- Erkek)

Siirt Üniversitesi Bireysel Spor Branşlarımız

Tekvando
Güreş
Badminton
Masa Tenisi
Bilek Güreşi
Judo
Kickboks

Öğrenci Toplulukları

Öğrenci Toplulukları

Sağlıklı sosyal bireyler yetiştirmeyi hedefleyen bir üniversite olarak öğrencilerimizin ders dışında kültürel, sanatsal, bilimsel, sportif ve sosyal faaliyetlerde bulunmak amacıyla 1 akademik danışman eşliğinde tamamı öğrencilerimizin girişimleri ile kurulan ve faaliyetleri öğrenciler tarafından yürütülen 38 öğrenci topluluğu bulunmaktadır.

Üniversitemiz öğrenci topluluğu oluşturma adımları: Bir öğrenci topluluğunun/kulübünün kurulabilmesi için; en az 25 Siirt Üniversitesi öğrencisinin, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı aracılığı ile öğrenci toplulukları koordinatörüne yazılı olarak başvurması gerekir. Başvuru dilekçesine; kulübün amacı, etkinlik alanları, çalışma esasları ile iç işleyişini düzenleyen ve bu yönergeye uygun olarak hazırlanan topluluk tüzüğünü, geçici yönetim kurulu ve kurucu üyelerin kimlik bilgileri ile belirleyecekleri akademik danışmanın yazılı beyanı eklenir.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, dilekçe ve eklerini bu yönergeye göre inceledikten sonra öğrenci kulüpleri koordinatörüne sevk eder.

Öğrenci kulüpleri koordinatörü; dilekçe, tüzük ve diğer belgeleri değerlendirerek rektörlüğe sunar. Rektörlük başvuru ile ilgili cevabını, öğrenci kulüpleri koordinatörü aracılığıyla Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bildirir. Öğrenci toplulukları/kulüpleri, kuruluş izni tarihinden itibaren en geç 4 hafta içerisinde ilk genel kurul toplantısını yapar, yönetim ve denetleme kurulunu seçer. İlk genel kurul, en az on beş kurucu üyenin katılımı ile toplanır. Seçilen topluluk kurulları, sağlık kültür ve spor daire başkanlığına sunulur.

Üniversitemizin Öğrenci Toplulukları:

GENÇ TEMA TOPLULUĞU
FİKİR VE MEDENİYET TOPLULUĞU
GENÇ GİRİŞİMCİLER TOPLULUĞU
FOTOĞRAFÇILIK TOPLULUĞU
DOĞA SPORLARI VE BİSİKLET TOPLULUĞU
SOSYAL HİZMETLER TOPLULUĞU

TURİZM GEZİ VE REKREASYON TOPLULUĞU
DOĞAL AFET, ARAMA, KURTARMA VE İLK YARDIM KULÜBÜ (DAKİK)
ÖZGÜN DÜŞÜNCE TOPLULUĞU
İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİ TOPLULUĞU
TİYATRO TOPLULUĞU
DEĞERLER EĞİTİMİ TOPLULUĞU
KÜLTÜR VE SANAT TOPLULUĞU
MÜZİK KULÜBÜ
BİLİŞİM TOPLULUĞU
ROBOT TOPLULUĞU
DİL EDEBİYAT VE SANAT TOPLULUĞU 

GELECEĞİ YAZAN ÖĞRENCİLER TOPLULUĞU

DÜŞÜNCE VE SANAT TOPLULUĞU
ULUSLARARASI ÖĞRENCİ TOPLULUĞU
TARİH TOPLULUĞU
İLİM VE MEDENİYET TOPLULUĞU
COĞRAFYA KULÜBÜ
YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI TOPLULUĞU
VETERİNER SOSYAL ETKİNLİK TOPLULUĞU

GENÇ LİDERLER TOPLULUĞU
ENERJİ TOPLULUĞU
YEŞİLAY KÜLTÜR KULÜBÜ
KÜLTÜR VE MEDENİYET TOPLULUĞU
YENİLER TOPLULUĞU
MANEVİ DEĞERLERİ YAYMA TOPLULUĞU
VATAN SEVDALILARI TOPLULUĞU
HAKİKAT TOPLULUĞU
AKADEMİK DÜŞÜNCE EĞİTİM MEDENİYET (ADEM) TOPLULUĞU
BRİÇ TOPLULUĞU
YAŞAM İÇİN TARIM TOPLULUĞU
SAĞLIKLI YAŞAM KULÜBÜ
GENÇ BEYİNLER TOPLULUĞU

Sağlık Hizmetleri

Sağlık Hizmetleri

Üniversitemizde Mediko-Sağlık Birimi bünyesinde bulunan 1 aile hekimi, 2 pratisyen hekim, 4 hemşire, 1 psikolog ve 1 diyetisyen ile öğrencilerimize ücretsiz sağlık hizmetleri sunulmaktadır.

Barınma İmkanları

Barınma İmkanları

Üniversitemiz Kezer yerleşkesinde T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde Kız ve Erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır. Ayrıca özel işletmelerin sahip olduğu yurtlar ve apartlar ilimizde mevcuttur.

İlçelerde bulunan yüksekokullarımızda ise Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı öğrenci yurtları bulunmaktadır. Eruh Meslek Yüksekokulundaki yurdumuz 450, Kurtalan Meslek Yüksekokulundaki yurdumuz ise 100 öğrenci kapasitelidir.

Üniversitemiz bünyesinde bulunan yemekhanelerde öğlen ve akşam yemekleri verilmektedir. Yemekler, öğrencilerin dengeli beslenmeleri amacıyla kaliteli ve uygun fiyatta olup dört çeşittir. Ayrıca her birimde öğrenci kantinlerinde, alternatif beslenme imkânları sunulmaktadır.

Öğrenci Değişim Programları

Öğrenci Değişim Programları

Erasmus +

Ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programınız süresince 12 ay’a kadar üniversitemizin ortaklık anlaşmaları çerçevesinde yurtdışında bir üniversitede öğrenme hareketliliği faaliyeti veya kendi bulacağınız yada üniversitemizin sunduğu imkânlar çerçevesinde yurtdışında bir işletmede/iş yerinde 12 ay’a kadar staj faaliyeti gerçekleştirebilirsiniz. Faaliyetlerden yararlanmak ve faaliyetler hakkında bilgi almak için üniversitemizin Uluslararası İlişkiler Ofisi Erasmus + koordinatörlüğüne başvurabilirsiniz.

Mevlana Değişim Programı

Mevlana Değişim Programı, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini mümkün kılan bir programdır. Diğer değişim programlarından farklı olarak, hiçbir coğrafi bölge ayrımı olmaksızın değişim programı bünyesindeki hareketlilik bütün dünyadaki yükseköğretim kurumlarını kapsamaktadır.

Değişim programına katılmak isteyen öğrencilerimiz en az bir en fazla iki yarıyıl eğitim için; öğretim elemanları ise en az 1 hafta en fazla 3 ay süreyle dünyadaki yükseköğretim kurumlarında ders vermek üzere programdan faydalanabilirler. Benzer şekilde dünyanın bütün bölgelerinden de öğrenci ve öğretim elemanları da üniversitemize gelebilir.

Mevlana değişim programına katılan öğrencilerin, öğrenim gördükleri süre içerisinde aldıkları diğer burslar ve krediler devam eder ve kendi yükseköğretim kurumlarına kayıtlarını yaptırarak ödemekle yükümlü oldukları katkı payı/öğrenim ücretini kendi kurumlarına ödemeye devam ederler ve gideceği yükseköğretim kurumuna ayrıca eğitim-öğretim ücreti ödemezler.

Öğrencilere değişim programına katıldıkları süre boyunca ödenecek burs tutarı, öğrencilerin eğitim için gittikleri ülkenin ekonomik hayat standartları göz önünde bulundurularak farklılaşmaktadır. Mevlana Değişim Programı kapsamında burslu Mevlana Değişim Programı öğrencisine, 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi Verilmesine İlişkin Kanuna göre lisans öğrenimi gören öğrencilere ödenmekte olan aylık burs tutarının üç katına kadar, YÖK Yürütme Kurulu tarafından belirlenen oranlarda, burs ödenebilir.

Değişim programı kapsamında dünyanın farklı coğrafyalarından Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına gelen öğrencilere de YÖK Yürütme Kurulu tarafından belirlenen oranlarda, burs ödenir. Öğrencilere yapılacak ödemelerde, burs miktarının %70’i aylıklar halinde ödenir. Öğrencinin geri kalan burs tutarının ödemesi yapılırken, öğrencinin almakla yükümlü olduğu derslerdeki başarılı olduğu derslerin toplam kredisinin almakla yükümlü olduğu tüm derslerin toplam kredisine oranı esas alınarak yapılır.

Değişim için yükseköğretim kurumuna ayrılan kaynağın yetersiz kalması durumunda, Programın diğer şartlarına uyulması kaydıyla öğrencinin kendi imkânı ya da özel burslar yoluyla değişiminin geçekleştirilmesine imkân sağlanabilir.

Mevlana Değişim Programı öğrencisi olmak için temel koşullar :

– Ön lisans ve lisans öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının 4 (dört) üzerinden en az 2,5 (iki buçuk) olması,
– Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının 4 (dört) üzerinden en az 3 (üç) olması,
– %50 dil puanı + %50 Not Ortalaması.

Farabi Değişim Programı

“Farabi Değişim Programı” olarak adlandırılan Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır.

Farabi Değişim Programı, öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlamaktadır.

Farabi Değişim Programına katılan öğrencilere karşılıksız burs, öğretim üyelerine de ek ders ödemesi yapılmaktadır.

 

Sosyal Medya Hesaplarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız