Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Siirt 1. Tıp Zirvesi gerçekleşti.

Siirt 1. Tıp Zirvesi gerçekleşti.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi’nin organize ettiği fakültemizin ilk akademik çalışması olan  “Siirt 1. Tıp Zirvesi” 1500 kişinin katılımı ile TÜRGEV Konferans Salonunda gerçekleşti.

Zirvede sunulan tebliğlerde tıp fakültesinin kuruluş çalışmaları, sağlık alanında ilimizde yürütülen faaliyetler ile Siirt Üniversitesi öğrencileri arasında yapılan iki anket çalışmalarına yer verildi.

TÜRGEV Emine Erdoğan Salonunda düzenlenen zirvenin açılış konuşmasını Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Vefik Arıca gerçekleştirdi. Arıca, Selamlama konuşması ardından sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkarılmasının ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman “ Büyük uğraşlar ardından geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği tıp fakültemizin kurulmasına ilişkin kararın temmuz ayında Resmi Gazetede yayınlanması ile birlikte çalışmalara başladık ve bu gün henüz bir yılını bile tamamlamayan bir fakülte olarak dekanı atanmış, 24 öğretim üyesi alımına çıkmış ve öğrenci alımı içinde gerekli çalışmaları yapmış durumdayız. Hedeflerini bir bir gerçekleştiren bir tıp fakültesi, gerçekten ilimizin gelişmesine ve kalkınmasına katkı sağlaması açısından çok önemsediğimiz bir fakültedir. Gelinen noktada 10’uncu yılını geride bırakmış bir Siirt Üniversitesi, 15 bin 300 öğrencisi, 9 fakültesi, 400’e yakın öğretim görevlisi ve 35 farklı ülkeden bin 700 yabancı uyruklu öğrencisiyle bölgenin parlayan yıldızı haline gelmiş bir üniversite olmuştur.” diyerek programa gelen misafirlere hoş geldiniz dedi.

Siirt eski milletvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay ise yaptığı konuşmada fakültenin kurulması konusunda gerçekleştirdikleri çalışmaları anlattı. Konuyu Sayın cumhurbaşkanına arz ettiklerinde ilk etapta tereddüt ettiğini belirten Prof. Dr. Aktay

“Siirt milletvekili olarak görev yaptığım sürede en fazla önemsediğim konu üniversite oldu. Sayın Cumhurbaşkanımıza tıp fakültesi konusunu ilk arz ettiğimde öğretim üyesi bulamayacağımız endişesiyle tereddüt ettiler. Ancak bize güvendiler. İkna konusunda Ethem Sancak’ında büyük katkıları oldu.”

İş adamı Ethem Sancak, kendisinin bir iş adamı olduğunu ve bu sıfatıyla ülkemizde özel sektörün sağlık alanına girmesine ön ayak olan üç beş kişiden biri olduğunu ve bir dönemler hastaneler zincirinin sahibi bulunduğun hatırlattı. Zirvenin ülkemizde tıp bayramının 100 yılına denk gelmesinin sevindirici olduğunu belirten Sancak, 100 yıl önce tıp alanında öğrenim gören öğrencilerin Kurtuluş ve Kuttul Amare Savaşlarında şehit düştüklerini hatırlattı. Sancak, Suudi Arabistanlı gazeteci Kaşıkçı olayında Prof.Dr. Yasin Aktay’ın dik duruşu ile ABD Başkanı Trump ile Suudi Arabistan Prensi Faysalı köşeye sıkıştırdığını belirtti. Tıp Fakültesinin kurulmasına ilişkin karar değinen Sancak “Bu kararın alınmasında sayın Emine Erdoğan‘ın büyük katkısı vardır. Bunu ben çok yakından biliyorum. Kendisine ve sayın cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum.” Dedi.

Milletvekili Osman Ören’de yaptığı konuşmada, tıp fakültesinin kuruluşunda emeği geçen herkese teşekkür ettikten sonra bundan sonrasına bakmak gerektiğini belirtti. İlimizde yapılacak olan 400 yatak kapasiteli devlet hastanesi ek binasına değinen Ören “Tıp Fakültesinin kuruluşunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonra tıp fakültemiz için neler yapabileceğimize bakmamız gerekiyor. İlimizde 400 yataklı ek bina yapılacak. Tıp fakültemiz için elimden gelen her türlü çabayı harcamaya devam edeceğim.” dedi.

Vali Ali Fuat Atik konuşmasında ilimizin bir hoşgörü ve medeniyet şehri olduğuna vurgu yaparak ilimizde bir tıp fakültesinin kurulmuş olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Zirvenin düzenlenmesinden dolayı Rektörlüğe ve Dekan Prof. Dr. Vefik Arıca’ ya teşekkür etti.

“Herkesin bilimin ışığına sarılarak huzura, refaha erişmesi gerekmektedir.”

Zirvenin konuklarından birisi olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca da Siirtli olduğunu belirterek Siirt’e bir tıp fakültesinin kurulmasının hepimizi heyecanlandırdığını söyledi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Tıp Fakültesi’nin Siirt’te kazandırılmış olmasının önemli olduğunu belirterek, “Herkesin bilimin ışığına sarılarak huzura, refaha erişmesi gerekmektedir. Siirt halkının refaha, huzura, esenliğe ihtiyacı vardır. Birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz müddetçe Allah’ın izniyle bu milletin üstesinden gelemeyeceği hiçbir sorun bulunmamaktadır. Yeter ki birliğimizi, beraberliğimizi muhafaza edelim, birbirimize sahip çıkalım, vatanımıza, devletimize sahip çıkalım ve bu yolda emek sarf eden insanların kadrini ve kıymetini bilelim.” dedi. Siirt halkının huzura ihtiyacı olduğuna değinen Akarca bundan sonraki süreçte de Siirt’te olmayı arzuladığını belirtti.


“Tıp Fakültesinin kuruluşu bir başarı öyküsüdür.”

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, kadim ve alimlerin şehri olan Siirt’te böyle bir zirveye katılmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Cirit, burasının önemli medeniyetlere başkentlik yapmış bir hoşgörü şehri olduğunu dile getirerek Tıp Fakültesinin kuruluşunun bir başarı öyküsü olduğunu belirterek tüm sağlık çalışanlarının tıp bayramını kutladı. Sözlerine Prof. Dr. Vefik Arıca’ya atıfta bulunarak devam etti.  “Dekan bir nebze sağlık çalışanlarına şiddet ile ilgili bir serzenişte bulundu. Yarın, hekimlerin sorunlarıyla ilgili bir çalıştayımız var. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi ile birlikte hekimlerin sorunlarını tartıştık. Özveri ile zor şartlarda görev yapan hekimlerimize yapılan bu saldırıları her zaman kınadık, kınayarak geliyoruz. Biz hekimlerimizin her türlü övgünün üstünde olduğunu düşünüyoruz. Bin yıldır bu topraklarda birlikte yaşıyoruz ve 16 tane büyük, üç yüze yakın da küçük olmak üzere devletler kumuşuz. Bu devletlerin ortak özelliği adalet duygusu ile hareket etmişlerdir ve adalete önem verdikleri müddetçe hep yukarı doğru yükselmişlerdir. Ama adalet duygusunu terk ettikleri anda ömürleri uzun olmamıştır. Bizler bin yıldan buyana beraber yaşıyoruz. Ama son 50 yıldır terörle boğuşur hale geldik. Önce ideolojik terör, daha sonra ayırımcı terör ve bu terör olgusu bizi sürekli kan kaybetmemize sebebiyet verdi. Hâlbuki bunları çok rahat bir şekilde aşabiliriz.” dedi Konuşmaların ardından emeği geçenlere plaket takdimi yapıldı.

Zirvenin ikinci bölümü ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kadriye Kart Yaşar başkanlığında gerçekleştirildi. Bu bölümde, Dekan Prof. Dr Vefik Arıca çıktıkları öğretim elemanı ilanına yapılan başvurular hakkında bilgi verdi. Devlet Hastanesi Baştabibi uzman Dr. Sedat Yeşilbaş hastanede yürütülen çalışmalar ve 2018 yılında verilen hizmetler hakkında bilgi vererek, bundan sonraki hedeflerini açıkladı. Siirt Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Cafer Saka, ilimizde yürütülen sağlık hizmetlerine ilişkin hakkında istatistiki çalışmalar hakkında bilgi sundu. Tıp zirvesi, üniversite öğrencileri arasında yapılan iki anket çalışmasının sunumu ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Zirveye; Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Garnizon Komutan Vekili Albay Mehmet Fevzi Kenansarı, Yargıtay Başsavcısı Mehmet Akarca, Vali Ali Fuat Atik,  AK Parti Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay, Belediye Başkanı Ceyhun Dilşad Taşkın, Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Hilmi Atabay, İş İnsanı Ethem Sancak, HSK Üyesi Alp Arslan, Yargıtay Üyesi Hikmet Onat, Siirt Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Fırat, İl Emniyet Müdürü Saruhan Kızılay, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadriye Kart Yaşar, AK Parti İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu, MHP İl Başkanı Fatih Cantürk, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ve sağlık çalışanları katıldı.

Check Also

YÖK’TEN PANDEMİ SÜRECİNDE VERİLEN ONLİNE EĞİTİME İLİŞKİN ANKET

​Yükseköğretim Kurulu (YÖK), küresel salgın sürecinde online olarak sürdürülen eğitim öğretimin değerlendirilmesi amacıyla üniversitelerdeki öğretim …