Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 ALT MANŞET 5 Sanat Bağlamında Hayata Tutunmak

Sanat Bağlamında Hayata Tutunmak

Eğitim Fakültemiz ve Düşünce ve Fikir Atölyesi işbirliği ile 3.’sü düzenlenen tartışma platformu, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Saylık ‘ın moderatörlüğünde Eğitim Fakültemizde gerçekleştirildi.

Sanat ile felsefe ilişkisini ortaya koyarken, doğa filozoflarının sanata mitolojik-poetik bir lensle baktıklarını, Platon ve diğer idealistlerin sanatı doğanın bir taklidi olarak gördüklerini konuşmasında belirten Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Saylık; öte yandan sanatın hayal gücü ve yaratıcılığın mükemmel bir yansıması olarak gören anlayışın sonrasında sanatla oyun arasında benzerlikten hareketle her ikisinin de özneyi çıkarsız ve özgür bir dünyaya taşıdığını iddia eden sanat felsefesi anlayışlarından söz etti.

Platformun konuğu Doç. Dr. Necati SÜMER, her insanın içsel bunalımlarından açmazlarından kurtulmanın yollarının farklı olabileceğini ancak genel anlamda sanatın iyileştirici ve güçlendirici bir etkisi olduğunu belirtti.

Din ile sanatın münasebeti ile sürdürülen tartışma, öğrencilerin soruları ve yorumlarıyla son buldu.

Check Also

Misafirperver Sabiha ananın ismini keşfettikleri bitkiye verdiler

Üniversitemiz Flora ve Fauna Merkezi kurucusu Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Başkanı Doç. …