Salı , 21 Eylül 2021
Home 5 Genel 5 REKTÖRÜMÜZ, @siirtgenclikevi İNSTAGRAM CANLI YAYININA KONUK OLARAK KATILDI

REKTÖRÜMÜZ, @siirtgenclikevi İNSTAGRAM CANLI YAYININA KONUK OLARAK KATILDI

Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman, Siirt Gençlik Kültür Evi instagram hesabına canlı yayın konuğu olarak katıldı.

Rektörümüz, Siirt Üniversite’si ailemizin en önemli üyesi olan öğrencilerimizi yakından takip ederek, bu zorlu zamanlarda yaşadıkları sıkıntılara yardımcı olabilmek için üniversitemizin akademik ve idari bilimleri ile çalışmalarına devam ediyor.

Korona virüs salgınından dolayı sınırlarımızın ve ülkelerinin sınırları kapatılmasıyla ülkelerine dönemeyen yabancı uyruklu öğrencilerimiz için Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü’müzle birlikte durumlarını yakından takip ederek öğrencilerimizin Rektörlüğümüze kolayca ulaşabilmesi ve onlara gereken desteğin sağlanması için çalışmalar yapılıyor.

Uluslararası yaşanan bu sıkıntılı süreci güvenli ve sağlıklı bir şekilde atlatabilmemiz için Siirt Üniversitesi Rektörlüğü olarak gerekli önlemleri alıyor, öğrencilerimizin kampüsümüze dönmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Öğrencilerden gelen soruları cevaplamak ve uzaktan eğitim sistemimiz ile üniversitemizin gelişimi ile ilgili bilgi vermek üzere Siirt Gençlik Kültür Evi instagram hesabına canlı yayın konuğu olarak katılan Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman; Ülkemizin zor bir süreçten geçtiğini vurgulayarak, hastalanan vatandaşlarımıza şifa, vefat eden vatandaşlarımız için ailelerine baş sağlığı dileklerini yollayarak konuşmasına başladı.

“Bu dönem üniversitemiz için teoride öğretilen bilgileri uygulamaya koymamıza imkân sağlamış oldu”

Covid-19 salgınından dolayı en çok eğitim öğretim ’in etkilendiğini belirterek; “Öğrencilerimizin zor durumda kalmamaları açısından YÖK’ün aldığı karara istinaden uzaktan eğitimden dersler verilmeye başladı. Üniversitemiz YÖK’ün Dijital Dönüşüm Projesi’nde pilot üniversite olarak seçildiğinden akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz Dijital Okur Yazarlık eğitimi geçtiğimiz dönemlerde almışlardı ve hali hazırda uzaktan eğitimi sistemimizden İngilizce, Türk dili, tarih gibi dersleri işliyorlardı. Ancak bundan da öte biz yurtdışından da kayıt olunabilecek yüksek lisans programları açmayı planlayarak uzaktan eğitim sistemini satın almıştık. Bu yüzden bu sürece yapısal olarak hazırdık. Yani bu dönem üniversitemiz için teoride öğretilen bilgileri pratiğe koymamıza imkân sağlamış oldu.   Bu tek bizim için değil ülkemize uzaktan eğitim ile ilgili bir kazanç olduğu da söylenebilir.” dedi.

“Öğrencilerimizi kampüsümüzde görmek istiyoruz.”

Sınavlarla ilgili gelen sorulara; vizelerin SİUZEM üzerinden sorumlu akademisyenlerin belirlediği konulardaki yapacakları ödevleri sisteme yükledikten sonra değerlendirme yapılarak vize puanları verileceğini internet ya da bilgisayar ile ilgili herhangi bir sıkıntı çeken, imkânı olmayan öğrencilerimiz için ise vize mazeret sınavları yapılacağını dile getirerek; “Öğrencilerimizde takdir eder ki başarıyı ölçmenin esas yolu örgün olarak yapılan sınavlardır. Önceliğimiz final ve bütünleme sınavlarının yüz yüze yapılmasıdır. Bugün itibariyle iyileşenlerin sayısında yaşanan artışla birlikte Ramazan Bayramı’na doğru salgın tamamen kontrol altına alınır, hayat normalleşmeye doğru giderse biz öğrencilerimizi kampüsümüzde görmek istiyoruz. Ancak tersi olurda salgın devam ederse web sayfamızda da yayınladığımız senato kararlarında belirttiğimiz gibi süreç yeniden ele alınarak değerlendirilecek ve duruma uygun yeni bir karar alınacaktır.” dedi.

Yaz öğretiminin bütünleme sınavlarından 1 hafta sonra başlanması planlanıyor.

Yaz öğretimi ile ilgili de öğrencilerimize bilgi veren Rektörümüz; bütünleme sınavlarından 1 hafta sonra başlayarak yaz öğretimi yapılacağını ve 1 ay sürecek olan yoğunlaştırılmış eğitimde, sınıf ya da laboratuvar ortamında örgün olarak uygulamalı verilmesi gereken derslerin işleneceğini duyurdu.

“Covid-19 ile mücadele süreci ülkemizde çok güzel yürütülüyor. Alınan kararlara uymak hepimizin vatandaşlık görevi.”

Öğrenciler olmadan kampüs yaşamından keyif alınamadığını söyleyen Rektörümüz sağlıklı kalmaları için öğrencilerimize öğüt vermeyi de ihmal etmeyerek şu sözleri kaydetti;

“Bir an önce aramızda öğrencilerimizi görmek istiyoruz, ama öncelikle sağlıklarına dikkat etmelerini istiyoruz. Çok şükür ülkemizde bu vaka ile ilgili süreç çok güzel yürütülüyor alınan kararlara uymak hepimizin vatandaşlık görevi. Bireyselden ziyade toplum sağlığı açısından önemli olduğu için alınan kararlara mutlaka uymalarını istiyoruz. Öğrencilerimizden bu süreci bir tatil süreci olarak görmemeleri evlerinde bol bol kitap okumalarını, kendilerini geliştirmek için çalışmalarına devam etmelerini, sağlıklı kalmak için sporu ve egzersizleri ihmal etmemelerini ve özellikle motivasyonlarını yüksek tutmalarını istiyorum.”

“10. Fakültemiz için YÖK’e başvuru yapıldı.”

Yayının sonunda üniversitemizdeki gelişmelerden bahseden Rektörümüz;

“Üniversitemiz büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. 10. Fakültemiz için YÖK’e başvuru yapıldı. Sağlık Yüksekokulu’muzu Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürmek için başvurduk. Kampüsümü güzelleştirmek, öğrencilerimizin temel ihtiyaçlarına cevap verecek hale getirmek içinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Alışveriş merkezi ve kampüs kafeterya projemiz şu an hayata geçmek üzere. Öğrencilerimiz kampüsümüze döndüğünde projelerimizin tamamlanmış olmasını umuyoruz. Ayrıca bisiklet yolu ve seyir tepesi projelerinin çalışmalarında da sona yaklaşılmış durumda. Eğitime başlayan Tıp Fakültemiz ’in, afilasyon çalışmaları ile ilgili protokolü de imzalanma aşamasına geldi. Bu sayede Tıp Fakülte’miz sağlık hizmeti de vermeye başlayabilecek.

“Her şey öğrencilerimiz için.”

Pandemi devam ederken bu durumu öğrencilerimizin, üniversitemizin yararına nasıl dönüştürebiliriz diyerek gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Her şey öğrencilerimiz için. Akademisyeniyle, personeliyle öğrencisiyle kampüs bir bütündür. Bu bileşenlerden biri eksik olunca tadı tuzu kalmıyor. Bu yüzden öğrencilerimizi dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Check Also

Misafirperver Sabiha ananın ismini keşfettikleri bitkiye verdiler

Üniversitemiz Flora ve Fauna Merkezi kurucusu Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Başkanı Doç. …