Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 Rektörümüz, Basın Mensupları ile Tanışma Toplantısı Düzenledi

Rektörümüz, Basın Mensupları ile Tanışma Toplantısı Düzenledi

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, ilimizin yerel ve ulusal basın temsilcileri ile tanışma toplantısında bir araya geldi.

Üniversitemiz konuk evinde kahvaltı eşliğinde gerçekleşen basın toplantısına; Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Rektör Yardımcılarımız, Prof. Dr. Cemalettin Erdemci, Prof. Dr. Tekin Şahin ve üniversitemiz yöneticileri katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak konuşmasına İzmir’in Seferihisar ilçesinde meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı ve depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerini ileterek başladı. Ayrıca yakın zamanda kaybettiğimiz duayen gazetecimiz Metin Arıtürk içinde ailesine başsağlığı dileklerini yolladı.

Rektörümüz konuşmasının devamında; basın mensupları ile koordineli çalışmanın, fikir alışverişinde bulunmanın bizim için her zaman çok önemli olduğunu dile getirerek toplantının amacının basın mensuplarımız ile fikir alışverişinde bulunarak üniversitemizi daha iyi olması için neler yapabileceğini konuşmak olduğunu belirtti.

“Bildiğiniz üzere ben, Veteriner Fakültemizin kurucu dekanı olarak Siirt Üniversitesine geldim. İlahiyat Fakültemizin kurucusu olan Prof. Dr. Cemalettin Erdemci ile birlikte başladık ve şuan Veteriner Fakültesi Dekanımız olan Prof. Dr. Tekin Şahin hocalarımız ile üniversitemizi daha iyi bir konuma nasıl getiririz? Sorusu üzerine her zaman konuşup tartıştık.

“Üniversitemizde gerçekleştirilen projeler bir takım işidir.”

Üniversitelerin sosyal, eğitim ve araştırma üzerinde 3 temel alanı vardır. Siirt’li vatandaşlarımızla yaptığımız sosyal toplantılardan; Siirt’in geçim kaynağının tarım ve hayvancılığa dayandığı için üniversitemizin tarım ve hayvancılık ile daha ilgili olması gerektiği kanısına vardık. Siirt’te küçükbaş hayvancılık yapan çiftçilere yardımcı olabilmek için et ve süt üretimini nasıl arttırabiliriz diye düşünerek bu alanla ilgili dışarıdaki akademisyenlerle de görüşerek projeler geliştirmeye başladık. Bu sayede 2007 yılında kurulan üniversitemizin birçok alandaki büyük projelerini hayata geçirebilme olanağı buldu.

Üniversitemizde gerçekleştirilen projeler bir takım işidir. Bu takım ile ülke bazında kıymet görecek projeler oluşturabildik.  Gazetecilerde bizim bu takımımız içinde, bizlere yardım ettiniz, yaptığımız güzel işleri gündeme taşıyarak bizi onurlandırdınız. Yaptığımız işleri takdir ederek arkamızda oldunuz. İşlerimizi takip ederek bizlere söylediğiniz güzel bir söz ile çalışmamızı perçinlediğiniz anlar oldu.

Yaptığımız küçük projelerimizi bile takdir eden bu halk için daha iyi çalışmalar yapmamız gerektiğinin farkındayız. Sizlerle beraber oluşturduğumuz projeler ilerleme aşamasındadır. Hayvan hastanemizin projesini sizlerle beraber hazırladık. Küçükbaş Hayvan Sperma Payetleme Birimi binamızda temel atma safhasına geldik.

Hayvancılıkta verimi arttırmayı sağlayacak deneyleri yapacağımız mevcut Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezimizi büyütme çalışmalarımızda devam ediyor. Tarımda da çalışmalarımız devam ediyor. Üniversitemizde kurduğumuz küçük fıstık bahçesinde Siirt Fıstığını daha verimli hale nasıl getirebiliriz bunun çalışmalarını yapıyoruz. Ayrıca prototip olarak kuracağımız bir diğer projemiz ise Gıda İşleme Tesisimiz olacak. Burada gıdalarımızı işleyerek besin değerini arttıracak çalışmalar oluşturacağız.

“Benim Bir Fikrim Var” masasını kuracağız.”

“Benim Bir Fikrim Var” masasını kuracağız. Burada sizlerden gelen fikirleri projeye veya ticari bir ürüne dönüştürebilir miyiz bunun değerlendirmesini yapacağız. Yapacağımız projelerde AB fonlarından yararlanıp kaynak oluşturmayı ulusal kaynakları ikinci planda değerlendirmeyi düşünüyoruz.” diyerek gazetecilerden gelen soruları yanıtladı.

Soru ve cevap bölümünün ardından üniversitemizde devam eden yapım işleri projelerinden Küçükbaş Hayvan Sperma Payetleme Birimi Tesisi, Seyir Terası, Hayvan Hastanesi, 100 Adet Lojman ve Bisiklet Yolu projeleri gezilerek inşaatların son durumu, işlevleri ve katkıları hakkında yerel basın mensuplarına detaylı bilgi verildi.

 

Check Also

Misafirperver Sabiha ananın ismini keşfettikleri bitkiye verdiler

Üniversitemiz Flora ve Fauna Merkezi kurucusu Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Başkanı Doç. …