Salı , 21 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Rektörümüz, Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi

Rektörümüz, Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, ilimizin yerel ve ulusal basın temsilcileri ile üniversitemiz konuk evinde, kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi.

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Cemalettin Erdemci, Prof. Dr. Ömer Şahin, Prof. Dr. Tekin Şahin, Genel Sekreterimiz Abdulkadir Işık, Genel Sekreter Yardımcımız Ö. Fethi Çelepçıkay, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Mahir Özhan, yerel ve ulusal basın temsilcilerinin katıldığı toplantıda üniversitemizin 2021 yılı projeleri ve yatırım planları konuşuldu.

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak toplantıda şu açıklamaları kaydetti:

“Üniversitemizde artık nicelikle değil, nitelikle övünmek istiyoruz.”

Pandemi sürecinde eğitim-öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim ile devam eden üniversitemiz, öğrencisi olmayınca âdete gülsüz bir bahçeye döndü. Bildiğiniz gibi üniversitenin tek görevi nitelikli öğrenci yetiştirmek değildir. Bölgesel kalkınmaya destek olmak, kamu-sanayi işbirliğini güçlendirmek, araştırma ve geliştirme projelerinde yer almak da bir üniversitenin başlıca görevlerindendir. Üniversitemizde artık nicelikle değil, nitelikle övünmek istiyoruz.

Bizler bu dönemi, nasıl avantaja çevireceğimizi değerlendirmeye çalıştık. Yerleşkelerimizde planlanan alt yapı çalışmalarını, binalarımızdaki gerekli tamiratları tamamladık. Üniversitemizi, öğrencilerimiz açısından daha çekici ve cazip kılmak için bisiklet yolu ve seyir terası projelerimizi hayata geçirdik.

Bildiğiniz üzere yapılan protokol ile Tıp Fakültesi öğrencilerimiz Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde öğrenim görüyor. Öğrencilerimizi bir an önce yerleşkemize almak için hem akademik kadromuzu güçlendirmeye hem de eğitimlerini sürdürecekleri yer olan morfoloji binası inşaatı için gerekli çalışmalarımızı da tamamlamaya çalışıyoruz. Bakanlıktan onay gelmesiyle Kezer Yerleşkemizde; Tıp Fakültesi Morfoloji Binası’nın yanı sıra Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu binalarının, merkez yerleşkemizde ise Sosyal ve Teknik Bilimleri Meslek Yüksekokulu binasının temellerini atma safhasına geldik.

Hayvan Hastanemiz ve Küçükbaş Hayvan Sperma Payetleme Birimi Tesislerinin projeleri, 2021 yılı sonuna kadar bitecek ve kullanıma hazır hale gelecektir. Bu projeler ile bölgesel kalkınmaya destek olmanın yanı sıra, ilerleyen dönemde uluslararası alanda da ülkemize değer katmayı hedeflemekteyiz. Özellikle yeni hayvan hastanemizin, faaliyete geçtiğinde, bölgenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek, ileri teknolojik donanıma sahip olmasını amaçlıyoruz.

2020 yılında, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı kapsamında tarım ve hayvancılıkta ihtisaslaşan bir üniversite olarak; 3.000.000 Türk liralık ihtisaslaşma bütçemiz ile akademisyenlerimizi proje üretmeleri için teşvik ettik. Bu sayede, özellikle tarım alanında fıstık, hayvancılık alanında ise keçi başta olmak üzere 6 ayrı alanda ciddi projeler oluşturduk. Bu projelerimizi hayata geçirmek için heyecan duyduğumuzu özellikle belirtmeliyim.

“Uzaktan eğitim sistemimiz ile eğitim-öğretim sürecinde bir yılı sorunsuz geçiren üniversitelerden biriyiz.”

Pandemi nedeniyle uzaktan eğitim sürecinde; sistem aksamaları, teknik altyapı yetersizlikleri gibi nedenlerle akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz bazı sorunlar yaşadı. Ülkemizde başta Milli Eğitim Bakanlığı ve köklü üniversiteler olmak üzere birçok kurum, uzaktan eğitim sürecinde zorluklar yaşadı. YÖK Dijital Dönüşüm Projesi’nde pilot üniversite olmamızdan dolayı uzaktan eğitim sistemindeki teknik çalışmalarımızı daha önce tamamlamıştık. Pandemi döneminde üniversitemizde dersler, uzaktan eğitim modeli ile senkron ve asenkron halinde verildi ve süreci minimum sorunla geçirmeyi başardık. Bu kapsamda Siirt Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi’nde çalışan personellerimize teşekkür ediyorum.

Eğitimde kaliteyi artırmak için çalışmaya devam ediyoruz. Mezun öğrencilerimizin toplumda yetkin kişiler olarak karşılanması bizler için birer övünç kaynağı olmaktadır. Uzaktan eğitim sistemi ile oldukça farklı bir yıl yaşadık. Hem öğrencilerimiz hem de akademisyenlerimiz için zor bir yıl oldu. Aşılama sürecinin de başlaması ile Allah’ın izniyle bu zor zamanları da atlatacağız ve sınıflarımız yeniden öğrencilerimiz ile dolacak.

Toplantı, soru ve cevap bölümünün ardından toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Check Also

Misafirperver Sabiha ananın ismini keşfettikleri bitkiye verdiler

Üniversitemiz Flora ve Fauna Merkezi kurucusu Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Başkanı Doç. …