Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 MANŞET 5 Rektörümüz, Artı Siirt Gazetesi’nin canlı yayınına konuk olarak katıldı.

Rektörümüz, Artı Siirt Gazetesi’nin canlı yayınına konuk olarak katıldı.

Rektörümüzün Prof. Dr. Murat Erman, üniversitemizdeki son gelişmelerden ve uzaktan eğitim sistemi ile ilgili merak edilen soruları cevapladı.

Barajlar ilimizin iklimine ve bitki örtüsü üzerine etkisini siz nasıl, olumlu olumsuz yönlerini aktarabilir misiniz? Özellikle fıstık üreticileri bu konuda endişeli bir ziraatci olarak buna açıklık getirir misiniz?

İlimizde tarımdaki en önemli sorun kuraklık, bu yüzden barajlarla birlikte bunun sorun olmaktan çıkmasını ve ilimizde %20’lik nem artışı olmasını bekliyoruz. Fıstık üretiminde verimin ve kalitenin artacağını düşünüyoruz. Üreticilerimiz özellikle nem artışını iyi kullanması gerekiyor. Tarla tarımına elverişli taban arazi topraklarında fıstık bahçelerinin kurulması fıstıkta kök hastalıkları çıkmasına neden olabiliyor. Bu yüzden fıstık yetiştirmeye elverişli arazilermizde bahçelerimizi kurup yetiştirmek daha iyi olacaktır. Fıstığın döllenme biyolojisinin üzerine barajların etkisinin olumsuz olmasını beklemiyoruz aksine çatlak oranının artmasını daha dolgun tanelerin elde edilmesini ve buna bağlı olarak verimin artmasını bekliyoruz. Üreticilerimizin endişelenmesine gerek yok nem artışının verimi ve kaliteyi arttıracağını düşünüyoruz.

İlimizin turizm için üniversitenizin çalışmaları var mı? Ilısu Baraj göletlerinin getirdiği doğal güzellikler sonrası sizce turizm alanında neler yapılabilir?

Turizm Otelcilik Yüksekokulumuzda şuan Rekreasyon bölümümüzde öğrencilerimiz var. Bu yılda gastronomi bölümünün açılması için teklifimizi verdik. Yüksekokulumuzda ilimizin turizmine nasıl katkısı olacağına dair çalışmaları sürüyor. Şuana kadar barajlarla ilgili çeşitli tartışmalar yapıldı ama hiç konuşulmayan bir şey var ki ilimizde kafes balıkçılığı yada balıkçılık sektörü nasıl gelişecek. İnanın ben bu sektörün iyi değerlendirilerek iyi de bir üretim yapılabilirse çiftçilerimize tarımdan daha fazla kazanç sağlayacağını düşünüyorum. Bu barajlarla ilimiz su ürünleri alanında çok ciddi iş sahası açacak.

Üniversitenin tarım alanında yaptığı çalışmaları nelerdir,  üreticilerimize çiftçilerimize önerileriniz nelerdir?

İlimizin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayandığı için ilk yaptığımız işlerden biri Ziraat ve Veteriner Fakültelerini açmak oldu. Bilindiği üzere Yüksek Öğretim Kurulu’nun “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” kapsamında bölgemizde seçtiği ilk üniversiteyiz. 2018 yılından beri Tarım ve Hayvancılık alanında ihtisas üniversitesi seçilmemizle  bu alanda çalışmalarımız hızlandı. Tarım Çalışmaları, Deney Hayvanları ve Keçi Uygulama, Araştırma Merkezi’ni kurduk. Akademisyenlerimiz Siirt’e ekonomik getirisi olan ürünler ile ilgili araştırmalar, çalışmalar yapmaya devam ediyor. İklimimizin ve toprağımızın patates, soya fasulyesi, ayçiçeği ve susam yetiştirilmesiyle ilgili çok iyi sonuçlar alındı. Pamukla ilgilide çalışmalarımız devam ediyor. Tıbbi aromatik bitkilerle ilgili yapılan çalışmalar Siirt’e çok katkı ve kar sağlayacağını bekliyoruz. Şuan kampüsümüzde kekik, adaçayı ve lavanta gibi bitkilerle çalışmalar yapılmaya devam ediyor.

Peki bu ürünlerle ilgili üreticilerimiz bir pazar sorunu yaşar mı?

 Tıbbi aromatik bitkiler, pamuk, susam, soya fasulyesi gibi ürünlerle ilgili ülkemizde çok büyük açık var. Bu bitkilerimiz yağ bitkileridir. Ülke olarak bitkisel yağ açığımız çok yüksek,  ürünlerle ilgili Pazar sorunu yaşamayacakları sanmadığım gibi üreticilerin iyi bir gelirde elde edebileceklerini düşünüyorum.

Yakın zamanda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Üniversiteniz arasında bir protokol imzalandı. Protokol içeriği hakkında bilgi verir misiniz?

Üniversitemizin, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile zaten iş birliği vardı. Ama  Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda gerçekleşen bu protokol ile üniversite bakanlığa ait tüm imkanları kullanabilecek. Tarım il Müdürlüğümüzde üniversitemizin tüm imkânlarını kullanabilecek.

Hayvancılık alanında önemli bir projeye imza atıldı Küçük Baş Hayvan Payetleme Merkezi projesi ne aşamada ve ilimize getirisi ne olacak?

Üniversitemiz kamu ve özel kuruluşlar ile işbirlikleri kurarak kalkınmaya katkı sağlamaktadır. DİKA ile yaptığımız Küçükbaş Hayvan Sperma Payetleme Merkezi projemizde yapılacak olan suni tohumlamayla, süt ve et verimi yüksek melez küçükbaş hayvan ırkları elde edilecek.  Bunun için yurtdışından, et ve süt verimi yüksek küçükbaş hayvan ırklarından damızlık hayvanlar getirtilerek adaptasyonu sağlanacak. Damızlık hayvanlarımızdan alınan spermalarla yerli küçükbaş hayvanlarımıza yapılacak olan suni tohumlama sonucunda elde edilecek melez ırkda, yerli ırkın adaptasyon kabiliyeti ile süt ve et verimi daha yüksek bir ırk olacak. Bu projemizin yakın zamanda temeli atılarak uygulamaya geçirilmesi planlanıyor. Şuan küçükbaş hayvanlara yönelik ülkemizde bir payetleme merkezi yok. Bu merkezimizle Ülkemize Siirt’ten yön vermeye çalışacağız Merkezimizin ekonomik getirisi çok yüksek buradan elde edilen payetler hem Türkiye’nin ihtiyacını karşılayabilecek hem de yurt dışından gelen talepler doğrultusunda ihraç edilebilecek.

Yurt dışından gelen hayvanların adaptasyonu nasıl sağlanacak?

Daha önce üniversite çiftliğimize getirttiğimiz Ramanov koyunlarından 50 küçükbaşın olduğu sürüde sadece 1 hayvanımız telef oldu.. Koyunlarımız 3 yıldır çiftliğimizde doğum yapıyorlar en yüksek dördüz doğuran hayvanımız oldu artık ilimize adapte oldular. Payetleme merkezi için getirteceğimiz küçükbaş hayvanları üniversitemizde ki çalışmalarda yerli ırkla melezleyerek ilimize verimi yüksek ilimize adapte olmuş ırklar elde edeceğiz.

Kezer Yerleşkesinde sosyal yaşam alanları ile ilgili projeleriniz nelerdir?

Rektörlük olarak sosyal yaşam alanları ile ilgili projelerimiz hazırdı ama ekonomik sebeplerden dolayı ihalelerimize başvuru olmamıştı. Üniversite çarşısı, bisiklet yolu ve seyir tepesi projelerimizin yanı sıra şuan kampüs kafe ve bir market şeklinde iki önemli projemiz ihale aşamasına geldi. İnşallah yaz döneminde alışveriş merkezimiz hem kampüs kafemizi tamamlayarak önümüzdeki dönemde öğrencilerimizin hizmetine sunacağız.

Üniversitenizin bilimsel çalışmaları, ARGE çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

ARGE faaliyetlerimiz devamlı gelişiyor. 150 farklı programda akademisyenlerimiz uluslararası bilime katkı sağlayacak çalışmalar, yayınlar ve projeler yapmaktadır.  Ayrıca Merkezi Araştırma Laboratuvarımız bölge laboratuvarı kimliğine sahip ve akreditasyon süreci devam ediyor. Bal analiz laboratuvarımız aktif olarak çalışıyor. Arı Yetiştiriciliği Bilirliği ile ilimizdeki tüm bal üreticilerinin ballarının analizinin üniversitemizde yapılması ile ilgili çalışmamız da sonuçlanma noktasına geldi.

Uzaktan eğitim sizce ne kadar başarılı? Bu sisteme geçmek üniversiteniz ve öğrencilerimiz için zor oldu mu?

Üniversitemizde Türk Dili Edebiyatı, Tarih ve İngilizce derslerini biz zaten Uzaktan Eğitim Sistemi üzerinden yapıyorduk.  Dijital Dönüşüm Projesinde Pilot Üniversite olmamız dolayısıyla dijital alt yapımız hazırdı. ­Pandemi durumunda uzaktan eğitim sistemimizden ders gören öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin geri dönüşlerine göre uzaktan eğitim sistemimiz beklediğimizden de daha başarılı geçtiğini söyleyebilirim. Tüm bölümlerde bu sisteme geçmek çok kolay olmadı ama Uzaktan Eğitim Merkezimiz bu süreçte çok çalıştı yapılan doğru bilgilendirmeler sonucunda sıkıntı yaşanmadan üstesinden gelindi.

Uzaktan eğitim gören öğrencileriniz zorluk çekiyor mu?

Alışılmış durumun dışında olduğu için Uzaktan Eğitim Sistemi ile ders yapmak hem öğrencilerimiz için hem akademik personelimiz için tabi ki bir zorluğu oldu ama Siirt Üniversitesi olarak bu döneme çabuk adapte olduk. 

 Siirt Üniversitesi yönetimi olarak öğrencileriniz ile ne kadar iletişim halindesiniz?

Sınıf danışmanlarımıza öğrencileriyle devamlı iletişim halinde olmaları için Rektörlüğümüz tarafından talimat verildi. Bunun dışında uzaktan eğitim sistemi üzerinden de iletişim kurabiliyorlar. Onun dışında tüm sosyal medya kanalları üzerinden akademisyenlerimize Rektörlüğümüze rahatça ulaşabiliyorlar.

Mezuniyet olacak mı?

Korona virüs vakaları çok şükür azalıyor ülkemiz normalleşme sürecine girdi ama devamlı söylenen bir şey var evet normalleşiyoruz ama bu yeni bir normal olacak eskisi gibi olmayacak. Ama biz yinede acaba mezuniyet töreni yapabilir miyiz diyerek bir komisyon oluşturduk. Bu komisyonumuz çalışmalarını yapıyor. Eğer şartlar uygun olursa Sayın Cumhurbaşkanı’mızın dediği gibi mesafe, maske ve temizlik konusunda uygun zemin hazırlayabilecek olursak mezuniyet töreni yapmayı planlıyoruz.

2020-2021 eğitim öğretim yılında yeni açılacak bölümleriniz ile ilgili bir gelişme var mı?

Yüksek Öğretim Kurulu tarafından 2 yeni bölüm teklifimiz kabul edildiği bilgisi üniversitemize yeni geldi. Eğitim Fakültemiz İngilizce Öğretmenliği bölümü ile Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültelerimize ara eleman yetiştirmek üzere Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzda Diyaliz programı YÖK tarafından kabul edildi. YÖK’e 12 yeni bölüm teklif ettik. İlerleyen günlerde de yeni açılacak bölümlerin haberlerini vermeyi umuyoruz.

Öğrenciler neden Siirt Üniversitesini seçsin?

Öğrencilerimizin arasında üniversite kültürünün yaşandığı öğrenci odaklı bir üniversite. Öğrencilerimizi aile şefkatiyle kucaklıyoruz. Eğitimleri dışında kültürel gelişimlerine de önem veriyoruz. Buna yönelik çok çeşitli etkinlikler gerçekleştirmekteyiz. Ayrıca İlimizde çok kültürlü bir yaşam olduğundan dışarıdan gelen öğrencilerin rahat yaşayabildiği, uyum sağlayabildiği öğrenciye uygun ekonomik koşulları bulabildiği bir şehir. Üstelik üniversitemize gelen öğrencilerimizin yandal, çift anadal yapabilme imkânlarının yanısıra enstitülerimizde ki lisans üstü bölümlerimizin de artmasıyla bir öğrencimiz lisans, yüksek lisans ve doktorasını da bitirip okulumuzdan mezun etme imkânımız var.

Son olarak öğrencilerinize ve üreticilerimize ne söylemek istersiniz?

Öğrencilerimizi seviyoruz. Dört gözle öğrencilerimizin kampüse dönmesini bekliyoruz. Pandemi sürecinde; mesafe, maske ve temizlik konusuna dikkat etmeleri gerekiyor. En önemli şey sağlık, kendilerini korumaları gerekiyor. Onlara sağlıklı bir yaşam diliyorum. Şuan final sınavı dönemindeyiz. Öğrencilerimize final sınavlarında başarılar diliyorum.

Üreticilerimize de öncelikle bereketli bir sezon olmasını diliyorum. Üretim yapmak çok kutsal bir iş. İnsanlığın gıdasını üretiyorlar bunu hiçbir zaman unutmamak lazım. Bu dönemde Tarım ve Orman Bakanlığı’mıza teşekkür ediyorum pandemi sürecinde çok iyi işler başardılar. Tarımı çok ayrı bir yere koydular. Üreticimizin mağdur olmaması için gereken herşeyi yapmaya çalışıyorlar. Üniversitemiz ihtisas üniversitesi olduğundan, Ziraat ve Veteriner Fakültelerimiz ile Merkezi Araştırma Laboratuvarımız çok güçlü ve bütün imkanlarımız üreticilerimizin emrindedir. Kapımız her zaman üreticilerimize açık.

Check Also

Misafirperver Sabiha ananın ismini keşfettikleri bitkiye verdiler

Üniversitemiz Flora ve Fauna Merkezi kurucusu Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Başkanı Doç. …