Cumartesi , 18 Eylül 2021
Home 5 ALT MANŞET 5 Rektör Prof. Dr. Murat Erman, “Çanakkale Zaferi ve Şehit Günü” Etkinliklerine Katıldı

Rektör Prof. Dr. Murat Erman, “Çanakkale Zaferi ve Şehit Günü” Etkinliklerine Katıldı

Rektör Prof. Dr. Murat Erman, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinliklere katıldı.

Siirt Garnizon Komutanlığı Şehitliğinde gerçekleştirilen tören, Şehitler anıtına çelenk sunulmasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Şehitlik Anıt defterini imzalamasının ardından, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

İl Müftüsü Faruk Arvas tarafından Aziz Şehitlerimiz için dua okundu.

Rektör Erman ve diğer protokol üyeleri tarafından Şehit Mezarlarına karanfiller bırakıldı.

Buradaki tören, Tugay Komutanlığındaki Müze’nin gezilmesi ve misafirlere helva ikram edilmesi ile son buldu.

Şehitlikteki anma programının ardından tören, Siirt Kültür Müdürlüğünde devam etti.

Buradaki tören, Siirt Belediye Başkanlığı ve 14 Eylül İlkokulu tarafından hazırlanan Çanakkale belgesel filminin izlenmesinin ardından, günün anlam ve önemi belirten konuşmalar yapıldı.

Selahaddin Eyyubi Ortaokulu öğrencileri tarafından Çanakkale ve Şehitlik temalı tiyatro gösterisi büyük bir beğeni topladı.

Tören, Siirt Takasbank Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Öğretmeni Erhan Kılıçvuran ve öğrencilerin seslendirdikleri Çanakkale türküleri ile devam etti.

Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü programı çerçevesinde ilk ve orta öğretim kurumları arasında düzenlenen Şiir ve Kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından, tören, sona erdi.

Törenlere; Rektör Prof. Dr. Murat Erman’ın yanısıra Vali Mustafa Tutulmaz, İzmir CHP Milletvekilli Atilla Sertel, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Selçuk Yavuz, Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Cansever, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, şehit ve gazi dernekleri ile diğer sivil toplum kuruluş temsilcileri, Şehit aileleri, Gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve şehitler günü programı kapsamında, Siirt Belediye Başkanlığı tarafından, Şehit ve Gazi Aileleri onuruna bir yemek verildi.

Buradaki Program, şehit ve gazi ailelerinin uğurlanmaları ile sona erdi.

Tören, özel bir AVM’de açılan resim sergisinin gezilmesinin ardından, il merkezinde ikamet eden, şehit aileleri ve Gazilerin konutlarında ziyaret edilmesi ile sona erdi.

 

 

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …