Salı , 21 Eylül 2021
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 Rektör Prof. Dr. Murat Erman Basın Toplantısı Düzenledi

Rektör Prof. Dr. Murat Erman Basın Toplantısı Düzenledi

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat ERMAN, Kezer Yerleşkesi konuk evinde yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldi.

Üniversitenin kuruluş sürecinden bu güne kadar olan süreçte basınla birlikte fikir alışverişine dayalı toplantılar gerçekleştiğine değinen Rektör ERMAN, Siirt Üniversitesinin yeni bir üniversite olmaktan çıktığını 368 akademik, 241 idari ve 140 özel şirket personeli ile 700 civarında nitelikli kişiyi istihdam eden genç ve dinamik bir üniversite olduğunu söyledi.

Yeni öğretim yılı için ayrılan 3 bin 110 kontenjanın 3 bin 64’ünün dolduğunu bu oranın % 98’e denk geldiğini belirten Rektör  Erman, çözüm süreciyle oluşan iklimin etkisiyle üniversiteyi Erzurum’dan Muğla’ya kadar Türkiye’nin dört bir yanından öğrencilerin tercih ettiğini ve yeni kayıt yaptıran ön lisans, lisans ve lisan üstü öğrencilerle birlikte öğrenci sayısının 7 bin 404 olduğunu, önümüzdeki yıllarda bu sayının 10 binin üzerine çıkacağını ve bununda il merkezi nüfusunun  % 8’ine yakın bir orana  denk geldiğini belirtti.

Rektör Murat ERMAN: ”Anabilim dallarında yüksek lisans programları açmayı hedefliyoruz. Şuan itibariyle 180 öğrenci yüksek lisans yapmaktadır. Bu sayede kendi öğretim üyelerimizi kendimiz yetiştirip dışarıdan öğretim üyesi almayacağız. Elektronik mühendisliği ve tarla bitkileri bölümleri için yüksek lisans başvurularımızı yaptık, YÖK’ten onay bekliyoruz.

Yaptığımız yurtdışı tanıtım faaliyetleri, konferans, çalıştay, ulusal ve uluslararası sempozyumlar Siirt’in ve üniversitemizin tanıtımına katkı sağlamış ve uluslararasılaşma noktasında meyvelerini vermeye başlamıştır. Bu çalışmalar neticesinde beş farklı ülkeden 106 öğrenci öğretim görmek için üniversitemize kayıt yaptırmıştır. Bu öğrencilerin 78’i Suriye, 25’i Türkmenistan, 1’ Kazakistan, 1’ Pakistan ve 1’i de Afganistan uyrukludur.”dedi.

Kezer Yerleşkesinin fiziki görünümü ve alt yapısı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Murat Erman:” Yerleşkemizi hızlı bir şekilde daha yaşanılabilir bir hale getirmek için çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir. Bu çalışmalar sonucunda kapalı spor solunumuz,  1000 kişi kapasiteli sentetik çimden oluşan futbol sahası ve 100 konutluk  lojman projemizin inşası bitmiş durumdadır. Ayrıca rektörlük hizmet binamızın inşası tamamlanma aşamasında, cami inşaatımızda da önemli gelişmeler kaydedilmiş durumda bunun yanında hazırlık aşamasında olan ve yap işlet devret modeli düşündüğümüz bir çarşı projemiz bulunmaktadır. Bu proje ile öğrencinin ihtiyaçlarını karşılayacak restaurant, cafe, bay ve bayan kuaförü, giyim ve teknoloji mağazalarının olduğu bir kompleks ile yerleşke bir yaşam alanına dönüşecek, öğrenciler, akademik ve idari personelin ihtiyaçları karşılanmış olacak.”dedi.

siubasin-rektor-erman-basin-bilgilendirme-toplantisi

 

 

 

 

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …