Cuma , 17 Eylül 2021
Home 5 MANŞET 5 Rektör Erman, Suriyeli Çocukların Eğitim Gördüğü Okulu Ziyaret Etti

Rektör Erman, Suriyeli Çocukların Eğitim Gördüğü Okulu Ziyaret Etti

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Rektör Prof Dr. Murat Erman ile birlikte Siirt il merkezinde eğitim gören 81 Suriyeli çocuğu ziyaret etti. Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Siirt’te sığınan Suriyeli çocukların eğitim gördüğü 14 Eylül Ortaokulu’nu ziyaret ederek, kitap ve kırtasiye malzemesi dağıttı.

14 Eylül Ortaokul’nda gerçekleşen ziyarete; Vali Mustafa Tutulmaz ve Rektör Prof. Dr. Murat Erman‘ın yanı sıra Garnizon Komutanı, Tuğgeneral Halil Soysal, İl jandarma Komutanı Kurmay Albay Şenol Yeloğlu katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Fethi Suay, Okul Müdürü Abdulaziz Elçi, milli eğitim yetkilileri ve Suriyeli ailelerinde hazır bulunduğu ziyarette, sınıflar tek tek gezilerek, yetkililerden bilgi alındı. Çocuklarla bir süre sohbet edildikten sonra Suriyeli ailelerin sorunları dinlendi.

Ziyaret ile ilgili açıklamalarda bulunan Vali Mustafa Tutulmaz,” İlimiz Merkez 14 Eylül Ortaokulu’nda, 81 Suriyeli kardeşimizin çocuklarını eğitim amacıyla bir araya getirdik. Bu çocuklarımız bir taraftan milli eğitimin bünyesinde bulunan okullarımıza devam etmekler,  bir taraftan da kendi dillerini kendi müfredatlarına göre öğrenmekteler. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinasyonunda yürütülen bir uygulamadır. Buradaki temel amaç, Suriyeli çocukların eğitimden yoksun kalmamalarıdır. Bu program ile misafirlerimiz kendi memleketlerine gittiklerinde, oradaki eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilmesi için önemli olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Suriye’deki savaşın da bir an önce bitmesini temenni eden Vali Tutulmaz,” Bu programın uygulanmasında gerek milli eğitimdeki arkadaşlarımız, gerekse Siirt’li kardeşlerimiz, misafirlerimize kucaklarını açtılar, onlara gerekli yardımlarda bulunuyorlar. Bizde Valilik olarak kendilerini destekliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Siirt Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma ile; ilimizde bulunan Suriyeli ailelerin çocukları tespit edilerek, çocuklar, devlet okullarında Arapça ve Türkçe dersleri alarak eğitimlerine devam etmeleri sağlandı.

siubasin_rektor_murat_erman_suriyeli_cocuklari_ziyaret_etti (1) siubasin_rektor_murat_erman_suriyeli_cocuklari_ziyaret_etti (2)

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …