Cuma , 17 Eylül 2021
Home 5 MANŞET 5 Öğrencilerimiz, Sokak Hayvanlarına İçin Etkinlik Düzenlediler

Öğrencilerimiz, Sokak Hayvanlarına İçin Etkinlik Düzenlediler

Siirt Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi tarafından desteklenen Veteriner sosyal Etkinlik topluluğu tarafından sokak hayvanlarına dikkat çekmek amacıyla merkez yerleşkede etkinlik düzenlendi. Yapılan etkinlikte Sokak hayvanlarının yaşadığı zorluklar dile getirildi ve farkındalık yaratmak adına sokak hayvanları için barınak, mama ve yem kabı dağıtıldı.

Etkinliğe katılan Rektör Prof. Dr. Erman, 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü nedeniyle Veterinerlik Fakültesi öncülüğünde kutlamak amacıyla etkinlik düzenlendiklerini söyledi.

Uzun yılardır Dünya’da ve Türkiye’de sokak hayvanlarıyla ilgili sıkıntılar görsel ve yazılı medya tarafından dile getirildiğini ve halk arasında da yoğun bir şekilde de konuşulduğunu aktaran Prof. Dr. Erman şöyle konuştu:

“Maalesef bozulan ekoloji ve hayvanla bakış açısından kaynaklanan sebeplerden dolayı her geçen gün sokak hayvanları olarak nitelendirebileceğimiz hayvan sayısında artışlar olmaktadır. Biz Siirt Üniversitesi veteriner fakültesi bünyesinde bir klinik alt yapısını tamamladık yakın zamanda açılışını gerçekleştireceğiz. Üniversitenin merkez kampusunda da kedi evleri oluşturmaya çalışmaktayız. Bu kedilerin bakımları ve beslenmeleri ile ilgili çalışmalar veterinerlik fakültesi ve dekanlığımız tarafından takip edilmektedir. Ayrıca bu konu ile ilgili olarak Siirt Belediye ve İl Tarım Müdürlüğüne bağlı Hayvan Sağlığı şubesi de aynı paralel de çalışmalar yürütmektedir.Kamu kurumlarının yaptığı çalışmaların yanı sıra vatandaşlarımızın da sokak hayvanlarının varlığını bir gerçeklik olarak kabul edip bu kültüre alışması gerekmektedir. Bu gerçekten kaçmak mümkün olmadığına göre sokak hayvanların daha iyi koşullarda hayatlarını devam ettirebilmeleri için her birey üzerine düşeni yerine getirmelidir.”

Diğer yandan Siirt Üniversitesi olarak gerek merkez kampusundaki hayvan kliniği ve gerekse Kezer yerleşkesinde kuracağımız daha gelişmiş alt yapısı güçlü hayvan hastanesiyle sadece sokak hayvanları değil yaban hayvanlarına hizmet vermeyi hedeflemekteyiz. Önümüzdeki günler de üniversite olarak yaban hayvanlarıyla  ilgili birçok gelişmeye de imza atacağız. “

Yapılan konuşmaların ardından İçişleri Bakanlığınca Siirt Belediye Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilen Zekeriya Butur, etkinliğin sponsoru Alkumru AŞ. Genel Müdürü Zekeriya Altınkum ve STK temsilcileri katıldığı etkilikte sokakla da kurulmak üzere üniversite öğrencilere kedi evleri, mama ve yem kapları dağıtımı geçekleştirildi.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …