Perşembe , 22 Nisan 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Modern Siirt Fıstık Çeşidi Yetiştiriciliği Eğitimi Verildi

Modern Siirt Fıstık Çeşidi Yetiştiriciliği Eğitimi Verildi

Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Siirt İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğiyle Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesi Ziraat Fakültesi’nde tarım danışmanlarına yönelik “Modern Siirt Fıstık Çeşidi Yetiştiriciliği”eğitimi verildi.

Eğitime Ziraat Fakültesi adına Dekan Vekili Yrd. Doç. Dr. Fatih ÇIĞ, Eğitmen olarak Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Halit Seyfettin ATLI, Biyosistem Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yusuf AYDIN, Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Hadi AYDIN ve Yrd. Doç. Dr. Cevdet KAPLAN katıldı.

Eğitim programının açılış konuşması yapan Ziraat Fakültesi adına Dekan Vekili Yrd. Doç. Dr. Fatih ÇIĞ: “Ziraat Fakültesi adına İlimiz Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile birlikte böyle bir etkinlikte bir arada olmanın önemine vurgu yaparak gösterilen yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirmiştir.”dedi.

İlk olarak kürsüye gelen Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Halit Seyfettin ATLI, Modern Siirt Fıstık Çeşidi Yetiştiriciliğinde bahçe tesisi, anaç seçimi ve budama konularında bilgiler vererek; Siirt fıstık çeşidinin ekonomik önemi ve diğer çeşitlere göre üstünlüklerini önceki çalışmalarından elde ettiği bulgularla açıkladı.

Halit Seyfettin ATLI’dan sonra kürsüye gelen Biyosistem Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yusuf AYDIN Modern Siirt Fıstık Çeşidi Yetiştiriciliğinde sulama ve fertigasyon işlemleri konusunda detaylı bilgiler vererek; sulamanın Siirt fıstık çeşidinde verim ve kaliteye etkileri üzerinde durdu.

Bir diğer konuşmacı olan Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hadi AYDIN Modern Siirt Fıstık Çeşidi Yetiştiriciliğinde ortaya çıkan hastalıklar ve mücadele yöntemleri hakkında katılımcılara bilgiler vererek mücadelede dikkat edilmesi gereken hususları belirtti.

Son olarak kürsüye Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cevdet KAPLAN ise Modern Siirt Fıstık Çeşidi Yetiştiriciliğinde zararlılar ve mücadele yöntemleri konusunda bilgilendirmelerde bulunarak; zararlılarla mücadelede kültürel ve kimyasal mücadelenin önemini anlattı. Mücadelede ekonomik eşiğin önemine vurgu yaparak gereksiz kimyasal mücadeleden sakınılmasının çevre ve insan sağlığı açısından önemine değindi.

Siirt İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Vekili M. Resul EREN, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü M. Sabri TAN ve Tarım Danışmanları yanı sıra Siirt İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli çok sayıda Ziraat Mühendisinin katıldığı eğitim katılımcılara Katılım Belgelerinin takdimi ile sona erdi.

siubasin-tarim-danismanlari-sertifika-toreni-2

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …