Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 Merkezi Araştırma Laboratuvarı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Merkezi Araştırma Laboratuvarı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Siirt Üniversitesi (SİÜ) Kezer Yerleşkesi’nde inşa edilen Merkezi Araştırma Laboratuvarı’nın açılış töreni gerçekleşti.

Açılış törenine Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Tugay Komutanı  Tuğgeneral Halil Soysal, Rektör Prof. Dr. Murat Erman, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Şenol Yeloğlu, Emniyet Müdürü Metin Özkan, İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep Güldoğan ile çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcisi, üniversite yöneticileri ve akademisyenler katıldı.

SİÜ Merkezi Araştırma Laboratuvarı’nın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Murat Erman; “Üniversitemiz bünyesinde uzun zamandır inşa ve altyapı çalışmaları devam eden Merkezi Araştırma Laboratuvarı, nihayet kullanım aşamasına gelmiş bulunmaktadır. Laboratuvarımız iki önemli hedefi gerçekleştirmek üzere faaliyetlerine başlayacaktır. Bunlardan bir tanesi bilim insanlarının ve öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu analizleri yapmak bir diğeri ise bölge laboratuvarı özelliği taşımak üzere özel sektör, kamu kurum ve kuruluşlarından gelecek analiz taleplerini karşılamaktır.”dedi.

Rektör Erman konuşmasının devamında; “Merkezi Araştırma Laboratuvarı, şehrimizde gıda, toprak, maden ve mikro biyoloji alanlarında her türlü analizi yapabilecek gelişmiş ve üstün teknolojik cihazlarla donatılmıştır.  Laboratuvarın şehrimize, kamu kurum ve kuruluşlarımıza, halkımıza hayırlı olmasını diliyor. Teşrifleriniz için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz konuşmasında “Araştırma ve geliştirme laboratuvarlarının olması üniversitenin bilimsel gelişmesine katkı sağladığı gibi aynı zamanda kamu kurum ve kuruluşlarının, özel sektörün ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Daha öncesinde ilimizde bu tür analizleri yapabilmek mümkün değildi. Diyarbakır ve Ankara gibi illerde bulunan laboratuvarlarda analizler yaptırılabiliyordu. Merkezi Araştırma Laboratuvarı bu tür hizmetleri yerinde sunarak üniversiteye ve ilimize hizmet sunacaktır. Herkese teşekkür eder, hayırlara vesile olmasını dilerim.” dedi.

Törene katılanlara laboratuvar hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Emre Erez; Modern ve son teknoloji ürünler ile donatılmış 2.000 m2 kullanım alanından oluşan 2 katlı Merkezi Araştırma Laboratuvarı bünyesinde toprak, su, gıda ve maden alanlarıyla ilgili tüm analizlerin gerçekleştirilebileceğini, özel ve kamu kuruluşlarının araştırma, ürün geliştirme ve üretim aşamalarında ihtiyaç duydukları test ve ölçüm isteklerinin karşılanabileceğini ve bilimsel araştırmalarda hem Siirt Üniversitesi’nin hem de diğer üniversitelerin araştırmalarına yardımcı ve öncü olunabileceğini ifade etti. Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) ile yapılacak olan akreditasyon çalışmalarıyla da laboratuvardan alınacak sonuçların uluslararası geçerliliğe sahip olacağını da söyledi. Son olarak Erez; Yurtdışından alınan cihazların temini noktasında üniversiteye her türlü desteği ve kolaylığı sağlayan Kalkınma Bakanlığına, Maliye Bakanlığına ve Ziraat Bankasına teşekkür etti.

 

siu-merkezi-arastirma-laboratuari-acilis-toreni

siu-merkezi-arastirma-laboratuari-acilis-toreni-2

 

 

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …