Cuma , 17 Eylül 2021
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Siirt Üniversitesi Temel Atma ve Açılış Törenine Katıldı

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Siirt Üniversitesi Temel Atma ve Açılış Törenine Katıldı

Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesinde tamamlanan Merkezi Kütüphane binasının açılışı ve İlahiyat Fakültesi binasının temel atma töreni Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılımı ile gerçekleşti.

Açılış ve temel atma törenine Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, AK Parti Siirt Milletvekili Yasin Aktay, Siirt İl protokolü, Siirt Üniversitesi akademik ve idari personelinin yanı sıra öğrenciler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Endülüs devletindeki kütüphanelerde 1 milyon kitap olduğunu ve Endülüs’ün bu yüzden yükseldiğini, bizim yükselmemizin de kitaplarla üniversitelerle olacağını ve bir devletin kalkınmasının eğitimle olacağını söyledi.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman ise 2007 yılında kurulan Siirt Üniversitesinin ay sonunda dokuzuncu yılına gireceğini, yeni kurulan üniversite olmaktan genç üniversiteye, emeklemekten koşmaya geçtiklerini söyledi. Üniversitenin 2023 Vizyonu noktasında 35 bin öğrenci hedefi olduğunu belirtti. Açılışı yapılacak olan Merkezi Kütüphanede 22 bin basılı kaynak bulunduğuna değinen Rektör Murat Erman kütüphanenin fiziki yapısıyla ilgili bilgiler vererek elektronik kütüphaneye hızlı bir şekilde geçeceklerini ifade etti.

AK Parti Siirt Milletvekili Yasin Aktay : “Üniversiteler gelişmediği sürece kalkınma gerçekleşemez. Her ile üniversite atağıyla ülkemizdeki üniversite sayısı 195 sayısına ulaşmıştır ve ülkenin kalkınmasına çok büyük bir katkı sağlayacaktır. Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türkiye’nin önde gelen ilahiyat fakültelerinden biri olacaktır.. Medrese kültürünü modern eğitimle birleştiren bir fakülte olarak önemli bir misyonu yerine getirmektedir.’’ dedi.

Vali Mustafa Tutulmaz Siirt’in sosyo-ekonomik bakımdan geride olduğunu bu gibi yatırımlarla gelişmişlik düzeyini artıracağını belirtti. Medrese eğitiminin ilahiyat fakültesi ile taçlanacağını ve Siirt’in inanç noktasında önemli bir yere taşınacağını dile getirdi.

Son sözü alan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz üniversitelerin kütüphaneler, araştırma merkezleri sosyal tesisler ile üniversite olacağını söyledi. Üniversitelerin mevcut bilgiyi yeni nesillere aktarma, mevcut bilginin üzerine yeni bilgiler ilave etme ve bilgiyi kullanarak sorun çözme ve sosyal, kültürel, ekonomik kalkınmaya katkı sunma işlevleri olduğunu belirtti. Üniversitelerin toplumla diyalog içerisinde olmasını gerektiğini belirten Bakan Yılmaz, toplumla bağı kopuk bir üniversiteden yana olmadıklarını, her kesimle ilişki kurabilen üniversiteler hayal ettiklerini ifade etti. Üniversitenin bulunduğu yöreyi, bölgeyi dünyaya açan kurumlar olduğunu bu noktada Siirt Üniversitesini son derece başarılı bulduklarını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından Merkezi Kütüphanenin açılışı yapıldı. Açılışın ardından İlahiyat Fakültesi inşaat alanına gidilerek dualar ve kurbanlar eşliğinde binanın temeli atıldı.

kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (1) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (2) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (3) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (4) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (5) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (6) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (7) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (8) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (9) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (10) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (11) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (12) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (13) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (14) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (15) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (16) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (17) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (18) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (19) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (20) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (21) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (22) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (23) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (24) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (25) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (26) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (27) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (28) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (29) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (30) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (31) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (32) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (33) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (34) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (35) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (36) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (37) ihsan-sureyya-sirma-adi-okuma-salonuna-verildi-siirt-univ kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (39) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (40) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (41) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (42) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (43) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (44) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (45) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (46) kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-siirt-universitesinde (47)

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …