Cuma , 17 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Kâinat Düzeni ve Değerlerimiz Konulu Konferans

Kâinat Düzeni ve Değerlerimiz Konulu Konferans

Siirt Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Dr. Rasim TÖSTEN, 11.05.2015 tarihinde Silvan kültür merkezinde lise öğrencilerine yönelik “Kâinat Düzeni ve Değerlerimiz” adlı bir konferans düzenledi. Konferansa Silvan İlçe Milli Eğitim Müdürü, Okul Yöneticileri ve öğretmenler katıldı.

Dr. Rasim TÖSTEN, konferansın içeriğinde kâinatta var olan nizam ve intizamdan hareketle, kâinat kanunlarının keşfedilmesine ve insanların bu mahiyeti değerlere dönüştürmesine dikkat çekmiştir. Örneğin “kâinattaki bütün eşyanın birbiriyle olan münasebetlerindeki birlik ve beraberlik, uyum ve muhabbet insanlara beraber yaşamayı, bir olmayı telkin etmektedir. Kâinattaki mükemmel nezafet ve zarafet aynı şekilde insanlara nezafet ve zarafeti aşılamalıdır. Bir sineğin kanadıyla temizlenmesi veya bir kedinin yemekten sonra ağzını silmesi bunun en tatlı örneğidir. Yine kâinatta her şeyin bir ölçü dâhilinde hareket etmesi bizlere de ölçüyü ve adaleti telkin ettiği gibi yaratılışında bir mahiyetinin ve vazifesinin olması bizlerin de bir vazife ve sorumluluğumuzun olduğunu telkin etmektedir. Benzer şekilde kâinatta her şeyin bir yardımlaşma ve dayanışma içerisinde yürümesi bizlere de bu meyanda yardımlaşma ve dayanışma mesajları vermektedir.” şeklindeki yaklaşımlarla kâinat düzeninden hareketle değerler eğitimi üzerine yoğunlaşmıştır.

Sonuç olarak, öğrencilere kâinatın işleyişi olarak tarif edilen devasa çarklara uyum sağlamak ve altında ezilmemek adına kâinat düzeninin iyi anlaşılması ve sosyal hayatta bu düzenin rehber olarak kabul edilmesi için farkındalık oluşturulmaya çalışılmıştır.

siubasin-konferans-kainat-duzeni-degerlerimiz (1) siubasin-konferans-kainat-duzeni-degerlerimiz (6) siubasin-konferans-kainat-duzeni-degerlerimiz (5) siubasin-konferans-kainat-duzeni-degerlerimiz (4) siubasin-konferans-kainat-duzeni-degerlerimiz (3) siubasin-konferans-kainat-duzeni-degerlerimiz (2)2

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …