Cumartesi , 18 Eylül 2021
Home 5 MANŞET 5 KADIN VE GELECEK PANELİ DÜZENLENDİ

KADIN VE GELECEK PANELİ DÜZENLENDİ

Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezimiz tarafından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” münasebetiyle “Kadın ve Gelecek” adlı panel düzenlendi.

Panel Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Esra Ömür’ün açış konuşması ile başladı. Esra Ömür konuşmasında kadınlara seslenerek; “Bugün bizim günümüz. Dik duran, ayaklarının üstüne basan, kendi çalışıp kendi kazanan, başarılı olan,  kendini ezdirmeyen kadınlarımızın Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Kadın haklarının savunulması, korunması ve geliştirilmesi, öncelikle kadının yaşam hakkının güvence altına alınması, kadına yönelik her türlü şiddetin ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması ile mümkündür. Sözlerimi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleriyle bitirmek istiyorum: Kadınlarımız eğer milletin gerçek anası olmak istiyorlarsa erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar.” diyerek desteklerinden ötürü Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman teşekkür etti ve kürsüyü panelistlere bıraktı.

Panelin Moderatörlüğünü, üniversitemizin ilk kadın dekanı olarak görev yapan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Meral Özhan gerçekleştirdi.  Panelist olarak; Dr. Öğretim üyesi Simla Adagide, Dr. Öğretim üyesi Figen Kanbir, Dr. Öğretim üyesi Abdulkadir Karakuş ve Siirt barosu avukatlarından Sinem Çalapkulu Aslan sunumlarını gerçekleştirdi.

Yoğun bir katılımcı kitlesi tarafından izlenen konferansta kadın hakları ve hukuki çerçevesi, kadın ve şiddet, toplumsal cinsiyet, toplumsal eşitsizlik, ve İslam’da kadının yeri başlıkları altında konuşmalar yapıldı.

Konferansın ardından kadınlar gününü kutlamak maksadıyla katılımcılara karanfil hediye edildi.

Check Also

YÖK’TEN PANDEMİ SÜRECİNDE VERİLEN ONLİNE EĞİTİME İLİŞKİN ANKET

​Yükseköğretim Kurulu (YÖK), küresel salgın sürecinde online olarak sürdürülen eğitim öğretimin değerlendirilmesi amacıyla üniversitelerdeki öğretim …