Cuma , 17 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı

Üniversitemiz Merkez Konferans Salonu’nda Eğitim Fakültesi tarafından İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü etkinliği düzenlendi. Programa Belediye Başkan Vekili Yener Tanık, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ender Sinan Poyrazoğlu, Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Adnan Memduhoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Galip Bakır, Prof. Dr. Yüksel Birinci, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Korkmaz, Siirt İl Müftüsü Faruk Arvas, öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileler katıldı.

Saygı Durusu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını Rektör Vekili Prof. Dr. Ender Sinan Poyrazoğlu yaptı. Poyrazoğlu konuşmasında: “Son aylarda yaşadığımız olayları idrak edebilmemiz açısından İstiklal Marşı’nın yazıldığı ruhu hatırlamak çok önem taşımaktadır. Hepinizin malumu çok önemli bir 15 Temmuz darbe girişimi yaşadık. Mehmet Akif “Allah bu memlekete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!” dedi ama bu millet gerektiğinde çok İstiklal Marşı yazabileceğini bizlere gösterdi. En önemli olan şey bu günleri her gün hatırlamak ve ülkemiz, vatanımız için ne yapıyoruz diye düşünmek. Siirt Üniversitesi olarak bunun bilincinde hareket eden ve her geçen gün daha ileriye gitmek için çaba sarf eden bir üniversiteyiz.” Dedi.

Poyrazoğlu, etkinliği hazırlayanlara teşekkür ederek sahneyi 80. Yıl İlköğretim Okulu 3-C sınıfı öğrencilerinin hazırladığı “İstiklal Marşı’nın Kabulü” adlı piyesine bıraktı. 3. Sınıf öğrencilerinin sergilemiş olduğu piyes gösterisi tüm izleyenlerin beğenisini aldı.

Piyes gösterisinin ardından program anma konuşmaları ve şiir dinletisiyle devam etti. Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü öğrencilerinden;  Songül Ülgen “Günün Anlam ve Önemi”, Fırat Kılıç “İstiklal Marşının Tarihi Zemini”, Helin Karakurt “Edebi Metin Olarak İstiklal Marşı” adlı sunumları gerçekleştirdiler. Sunumların ardından sahneye çıkan Harun Tekin ise “Azimden Sonra Tevekkül” adlı şiiri okudu.

Siirt Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölümü ve Kültür- Sanat Topluluğu Öğrencilerinin hazırlamış olduğu Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı nasıl yazdığını anlatan tiyatro gösterisinin ardından, 80. Yıl İlköğretim Okulu 3-C sınıfı öğrencilerine katkılarından dolayı hediye takdim edilmesiyle program son buldu.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …