Salı , 21 Eylül 2021
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 İstihdam Teşviki Paneli Düzenlendi

İstihdam Teşviki Paneli Düzenlendi

Siirt Üniversitesi tarafından yürütülen ve Ticaret ve Sanayi Odasının eş-başvuru sahibi olduğu “Kayıtsız Kalmayın Projesi” kapsamında düzenlenen “Kayıtlı İstihdamın Teşviki” konulu panel  Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Panele, Siirt Üniversitesi Rektör Yard. Prof. Dr. Galip Bakır, Defterdar Meral Dönmez, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekilleri Nedim Kuzu, Özgür Çalapkulu, İş-Kur Müdürü Ömer Aslan, TUİK Müdürü Yavuz Uyar, SGK  Müdürü Abdulcelil İlbaş,  TSO Yönetim Kurulu Üyeleri, iş adamları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, üniversitemizin öğretim elemanları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ardından başlayan panelin açılış konuşması Kayıtsız Kalmayın Projesi Proje Temsil ve İlzam Yetkilisi Nurullah Geyik tarafından yapıldı. Konuşmasında Projenin içeriğine ve beklenen sonuçlara değinmesinin ardından. Kürsüyü panelistlere bıraktı.

2. Oturumdan oluşan “İstihdam Teşviki Paneli”nin moderetörlüğünü Siirt Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Arif Güller yaptı.

Panelin 1. oturumuna ; “Kayıt Dışı Ekonomi” konusunda konuşmasını yapmak üzere İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burçin Bozdoğanoğlu, “Kayıt Dışı İstihdam” konusunda konuşmasını yapmak üzere İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Semih Serkant Aktuğ, “İşletmeler Neden Kayıt Dışı İstihdama Gerek Duyar” konusunda konuşmasını yapmak üzere İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Birgül Uyan ve “Kayıt Dışı İstihdamda Almanya Örneği” konusunda konuşmasını yapmak üzere İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Aslan’ panelist olarak katıldı.

Oturum Panelistleri ise TÜİK Bölge Müdürü Dr. Yavuz Uyar, Sosyal Güvenlik Kurumu Siirt İl Müdürü Abdülcelil İlbaş, Çalışma ve İş Kurumu Siirt İl Müdürü Ömer Aslan ve Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Nedim Kuzu yer aldı.

“Kayıtsız Kalmayın Projesi” ile Siirt ili kent ve kırsalındaki işletmelerin  kurumsal ve mali kapasiteleri ile girişimci yaklaşımlarını; eğitimler, çalıştaylar ve destek ofisleri yoluyla geliştirilmesi, nitelikli işgücü ihtiyacının belirlenerek, eğitimler yoluyla giderilmesi ve yatırım alanlarına yönelik fizibilite çalışması yoluyla yeni işletmelerin kurulabilmesi için desteklenmesi öngörülüyor.

Projenin özel amaçları ise ;

  • İstihdam ve işgücü piyasasında faaliyet gösteren kamu kurumları, meslek odaları, sosyal taraflar, sivil toplum örgütleri, üniversiteler vb. kuruluşlar arasındaki işbirliğini kolaylaştırmak ve teşvik etmek.
  • Siirt ili kent ve kırsalında, kayıtlı istihdamın daha cazip bir seçenek olduğunu göstermek üzere toplumun sosyal güvenlik konusundaki farkındalık düzeyini artırmak.
  • Siirt ili kent ve kırsalında, girişimciliğin artırılması ve işletmelerin mali, kurumsal ve teknik kapasitesinin güçlendirilmesi yoluyla kayıtlı istihdamı artırmak.

istihdam-tesvik-toplantisi-siirt-universitesi-1 istihdam-tesvik-toplantisi-siirt-universitesi-2 istihdam-tesvik-toplantisi-siirt-universitesi-3 istihdam-tesvik-toplantisi-siirt-universitesi-4 istihdam-tesvik-toplantisi-siirt-universitesi-5 istihdam-tesvik-toplantisi-siirt-universitesi-6 istihdam-tesvik-toplantisi-siirt-universitesi-7

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …