Cuma , 17 Eylül 2021
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 İndirgemeci İnsan Hakları Paradigmasının İflası ve Yeni Arayışlar

İndirgemeci İnsan Hakları Paradigmasının İflası ve Yeni Arayışlar

Siirt Üniversitesi İnsan Hak ve Hürriyetleri Öğrenci Topluluğu’nun davetlisi olarak Siirt’e gelen Bartın Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali ÖZTÜRK, Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Konferans salonunda “İndirgemeci İnsan Hakları Paradigmasının İflası ve Yeni Arayışlar” konulu bir konferans düzenlendi.

Batı’nın İnsan Hakları Kavramını ve olgusunu nasıl araçsallaştırdığına vurgu yapan Ali ÖZTÜRK : “Modern dünya görüşü, Batı’nın üstünlüğünü nesnel koşullardan yukarıya taşıyarak ona felsefi ve bilimsel bir meşruluk kazandırmıştır. Böylece Batı diğer uygarlıklarla girdiği ilişki ve mücadelede sadece silah, teknoloji ve ekonomik üstünlüğüne dayanarak yol almamış, belki de bunlardan çok daha güçlü bir argüman olan bir dünya görüşü tasarımıyla parlak bir dönem yaşamıştır. XIX. Yüzyıl Batı için kurduğu dünyanın teorik karşılıklarını baş döndüren bir olgunluğa kavuşturduğu bir çağdır. Büyük sorunlar ve büyük cevaplar birbirini kovaladı. Batı zamanla tüm sırları ifşa edeceğini bildirmekle kalmadı aynı zamanda her şeye hakim olabileceğine hem inandı hem de inandırdı. Milyonlarca yıl geçmişe sahip gizemli dünya ve ona bağlı insanlık macerası artık aydınlanmaya ramak kalmış, kontrol edilebilir bir geleceğe gebeydi. Batı dünya siyasetine yön verme gücünü sistematik bir paradigma ekseninde geliştirmiştir. Kendi krizleriyle baş etme yöntemlerini evrenselleştirerek risklerini azaltmayı başarmakla birlikte mücadele ettiği diğer uygarlıkları da kendi merkezinde dönüştürme girdabına sokmayı başarmıştır. Bu bağlamda Batı tarihsel olarak krizler ekseninde yenilenmeyi bir sıçrama varsayımına dayandırmıştır. Nitekim yapısal sorunlarını aşmanın yolunu da dünya egemenliği iddiasında önüne çıkan açmazları dönüştürme becerisine bağlamıştır.

Batıda insan hakları ideal evrensel hakları kastetmez. Sınıfsal çıkarları koruyup kollayan bir güçler dengesini korumaktan bahseder. Bundan dolayı Batı dışındaki bir toplumu, milyonlarca insanı jenoside tabi tutmak, sömürgeleri günümüzde de olduğu gibi sürdürmek bu İnsan Hakları söylemine aykırı görülmez orda. Çünkü Batının doğrudan veya dolaylı olarak sömürgesi olan pek çok toplum ve devlet vardır.” dedi.

insan-haklari-konulu-konferans-ali-ozturk-siubasin (1) insan-haklari-konulu-konferans-ali-ozturk-siubasin (3)insan-haklari-konulu-konferans-ali-ozturk-siubasin (2)

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …