Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 ALT MANŞET 5 Türkiye’nin Sekülerleşme Süreci, Tercih mi? Zorunluluk mu?

Türkiye’nin Sekülerleşme Süreci, Tercih mi? Zorunluluk mu?

İlahiyat Fakültemiz Çarşamba Seminerleri kapsamında Siirt Akademi Topluluğunun düzenlediği, “Türkiye’nin Sekülerleşme Süreci, Tercih mi? Zorunluluk mu?” konulu konferans İlahiyat Fakültesi Prof. Dr. Fuat SEZGİN konferans salonunda düzenlendi.

Konferansa konuşmacı olarak  Türkiye’de sekülerleşme üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınan  Aksaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Dr. Volkan ERTİT katıldı.

Ertit, sekülerlesme sürecini; belli bir zaman dilimi içerisinde dinin, dinimsi mekanizmalarin batıl inançların, doğaüstücülüğün ve fiziğin ötesindeki halk inançlarının toplumsal alandaki güçlerinin ve etkilerinin azalması olarak tanımlayarak,  modernleşen dünyanın bilim, kentleşme ve kapitalizm etkisiyle sekülerleştiğini, bu olguların sekülerleşmeyi bir zorunluluk hâline getirdiğini ifade etti.

Programa Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cemalettin ERDEMCİ, akademik personeller ve öğrencilerin katıldığı program hediye takdimiyle son buldu.

Check Also

Misafirperver Sabiha ananın ismini keşfettikleri bitkiye verdiler

Üniversitemiz Flora ve Fauna Merkezi kurucusu Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Başkanı Doç. …