Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 ALT MANŞET 5 İki Dava Adamının Polemiği: Mehmet Akif Ersoy ve Tevfik Fikret

İki Dava Adamının Polemiği: Mehmet Akif Ersoy ve Tevfik Fikret

Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından Mehmet Akif Ersoy Haftası dolayısıyla “İki Dava Adamının Polemiği – Mehmet Akif Ersoy ve Tevfik Fikret” konulu bir konferans düzenlendi.

Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans salonunda gerçekleşen etkinlikte Doç. Dr. Hüseyin Yaşar, Türk Edebiyatının önemli iki edebi şahsiyeti olan Mehmet Akif ve Tevfik Fikret arasında 1905 yılında başlayıp devam eden hatta edebiyat tarihinde zaman zaman alevlenip tekrar canlanan münakaşanın satır aralarını dinleyicilere şu şekilde aktardı:

 “Münakaşa edebiyat tarihine “Zangoç-Molla Sırat” şeklinde geçer.  Münakaşanın sebebi Fikret’in yazdığı Tarih-i Kadim şiiridir. Bu şiirde Fikret, tarihe ve Dinsel inançlara yönelik ithamlarda bulunur. Din, dini kitaplar, peygamberlere sert eleştirilerde bulunur. İslami hassasiyeti olan Mehmet Akif de Tarihi Kadim şiirinin içeriğinden dolayı Tevfik Fikret’e “zangoçluk” suçlamasında bulunur. Fikret’i Hristiyanlara hizmet etmekle suçlar. Zangoçluk suçlamasını kabul etmeyen Fikret, yine kalemi eline alır ve “Tarih-i Kadime Zeyl” adlı bir şiir yazar. Bu tartışma edebiyat tarihimize islam medeniyetini savunan M. Akif ile Batı medeniyetinin savunuculuğunu yapan Tevfik Fikret arasında iman-küfür ekseninde geçen ve etkileri günümüzde de devam eden bir tartışma olarak yer edinmiştir.”

Check Also

Misafirperver Sabiha ananın ismini keşfettikleri bitkiye verdiler

Üniversitemiz Flora ve Fauna Merkezi kurucusu Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Başkanı Doç. …