Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Hz Peygamber ve İnsan Onuru Konulu Panel

Hz Peygamber ve İnsan Onuru Konulu Panel

Siirt Üniversitesi Konferans Salonunda “Hz Peygamber (sav) ve İnsan Onuru” adlı panel düzenlendi. Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof.Dr. Cemalettin Erdemci’nin başkanlık ettiği panele Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma ve Prof. Dr. Mehmet Mahfuz Söylemez konuşmacı olarak katıldı. Panel Kur’an Tilaveti ve Kutlu Doğum Haftası şiir okuma yarışmasında birinci olan Halime Akdemir’in şiiri seslendirmesiyle başladı.

Panelin açılış konuşmasında Cemalettin Erdemci “İnsanın en güzel şekilde yarattık” ”biz insanı şerefli kıldık “ ayetlerini örnek göstererek insana değerini bizzat Allah Kuran-ı Kerim’de belirtmiştir. Öte yandan insanı Yüce Allah mesajına muhatap kılmıştır.” dedi.

İnsan onuru Veda Hutbesi ‘ndedir.

Prof.Dr.M.Mahfuz Söylemez Hz. Peygamberin  insan onuru hakkındaki düşüncelerini peygamberin vasiyeti üzerinden örneklendirerek anlattı. Irkçılık, milliyetçilik, kadın erkek eşitliği, insanın insanlığa karşı sorumluluğu gibi meseleler hakkında Hz. Muhammed’in mirasını aktaran Mahfuz; “İnsan onurunu en iyi anlatan metin veda hutbesidir “dedi. Peygamberimizin Muhammed-ül Emin olarak bilindiğini kendisinin emanete riayet ettiğini bize emanet edilen İslam’a ve Peygamber mirasına  ihanet etmememizi,  Cahiliye adetlerini terk etmemiz gerektiğini ifade ederek Hz. Muhammed’in insanlık projesini “Bir kişi kendisi için istediğini başkası için istemedikçe mümin olamaz” hadisiyle anlamalıyız. Son olarak ta Peygamberimizi anlamamız için Kutlu Doğum Haftası’nın  milli bayram haline getirilmemesi Hz. Peygamberin her yönüyle anlaşılması gerektiği uyarısında bulundu.

Müslüman olmak insan olmaktır

Hz. Muhammed’in yaşamından örnekler vererek gerçekleştirdiği konuşmasında İhsan Süreyya Sırma “Hakkkında en çok kitap yazılan kişi bütün insanlığa son uyarıcı, rehber olarak gönderilen  Hz Muhammed Efendimizdir. “ Lamartine “Türkiye Tarihi” kitabında diyor ki ; Türkleri anlamak için İslam’ı anlamalıyız. Çünkü İslam ile o kadar özdeştirler .Türklerin tarihini de anlayabilmek için Muhammed’i (sav) anlamak gereklidir. O güzel sevgiliyi bize anlatan sevgiliyi örnek alalım çünkü Muhammed (asm) diyen kurtuluyor. Kimse günahsız değildir tövbe edin günahlarınızdan kurtulun. Müslümanlıkta ne varsa peygamberimizin hayatında ne varsa insanlık için iyi olandır. Velhasıl  Müslüman olmak  insan olmak demektir” şeklinde konuştu.

Konuşmalarının ardından katılımcıların sorularını kabul eden panelistlere Prof. Dr. Gürol Okay ve Prof. Dr. Cemalettin Erdemci tarafından plaket takdim edilerek programa son verildi.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …