Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 ALT MANŞET 5 2. Uluslararası Kısa Film Festivali Ödül Töreni ve Kapanış programı gerçekleşti

2. Uluslararası Kısa Film Festivali Ödül Töreni ve Kapanış programı gerçekleşti

Rektörümüz 2. Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali” ödül töreni ve kapanış programına katildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde Anadolu Kültür ve Sanat Meclisi Derneğince organize edilen, Siirt Valiliği, Siirt Üniversitesi ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından desteklenen festivalin sona ermesi dolayısıyla ödül töreni ve kapanış programı düzenlendi.

Vali Ali Fuat Atik, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen programda yaptığı konuşmada, festivale emeği geçenleri kutladı. Vali Atik’in ardından Söz alan AK Parti Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay da festivalde emeği geçenleri kutlayarak, geçen sene ilki yapılan festivalde Siirtlilerin sanatla buluştuğunu hatırlattı.

Türkiye ve yurt dışından kurmaca, belgesel, animasyon ve deneysel kategorilerinde yarışmaya sunulan 435 kısa film arasından 32’si finale kaldı.

Yapılan değerlendirme sonunda Gökalp Gönen’in “Avarya” filmi birinci, Cahit Kaya Demir’in “Fegere” filmi ikinci, Emre Sefer’in “Mahallenin Bazı Kedileri” üçüncü seçildi. Abdülkadir Ocak’ın “Kadir Gecesi” filmi jüri özel ödülü, Kasım Ördek’in “Yağmur Olup Şehre Düşüyorum” filmi ise özel ödül layık görüldü.

Vali Atik,  Aktay ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Murat Erman festivale katılan yapımcılar Şafak Bakkalbaşıoğlu ve Mahperi Uçar, gazeteci Canan Kaya, senarist Hakan Haksun, yönetmenler Jale Atabey ve Hakan Kurşun, yapımcılar Atilla Aslan ve Galip Güner, oyuncular Erkan Bektaş, Sermin Hürmeriç, Gizem Denizci, Zilan Duru, Adnan Erdoğan ve Halil İbrahim Kalaycıoğlu’na plaket verdi.

Daha sonra Baykan Cumhuriyet Ortaokulu öğrencilerinin koro ekibi ve oyuncu Salih Kalyon’un tek kişilik Memleket Saat Ayarı gösterisi sunuldu.

Gecenin sonunda sahneye çıkan Manuş Baba seslendirdiği parçalarla gençleri coşturdu.

Check Also

Misafirperver Sabiha ananın ismini keşfettikleri bitkiye verdiler

Üniversitemiz Flora ve Fauna Merkezi kurucusu Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Başkanı Doç. …