Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 ALT MANŞET 5 Hikmeti Sosyal Bilimlerde Temellendirmek;Hikmet Sosyoloji konulu konferans düzenlendi

Hikmeti Sosyal Bilimlerde Temellendirmek;Hikmet Sosyoloji konulu konferans düzenlendi

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Çarşamba Seminerleri kapsamında Siirt Akademi Öğrenci Topluluğu Tarafından Prof. Dr. Fuat Sezgin konferans salonunda, “Hikmeti Sosyal Bilimlerde Temellendirmek; Hikmet Sosyolojisi” konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi  Prof. Dr. Mustafa Tekin katıldı.

Anlam problemi, hikmet sosyolojisi ve sosyal bilimlere değinen Tekin, “modern bilimin teknik olarak birçok fırsat sunduğunu ama hayatın anlamı noktasında tatmin edici cevaplar veremediğini vurgulayarak, modern bireyin anlam arayışına dinin cevap verebileceğini ifade etti. Başta sosyal bilimler olmak üzere diğer bilim dallarında da Rönesans ve Reform sonrasında gelişen bilim anlayışında dini ihmal edildiğini ancak gelinen noktada bireyin ‘anlam’ arayışına tatmin edici cevaplar sunan dinin, tekrar merkezi bir konum aldığını ifade etti. Tekin, Mevcut bilimin yeni bir paradigma geliştirmesi gerektiğini ve bu paradigmanın temelinde de ‘hikmet’in yer alması gerektiğini ifade etti.  

Programa İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemalettin Erdemci, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ardından son buldu.

Check Also

Misafirperver Sabiha ananın ismini keşfettikleri bitkiye verdiler

Üniversitemiz Flora ve Fauna Merkezi kurucusu Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Başkanı Doç. …