Cuma , 17 Eylül 2021
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 Hasan El Benna ve Müslüman Kardeşler Konferansı

Hasan El Benna ve Müslüman Kardeşler Konferansı

Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesi Mühendislik mimarlık Fakültesi Konferans Salonu’nda Fikir ve Medeniyet Topluluğu’nun organize ettiği “Hasan El Benna ve Müslüman Kardeşler” adlı konferans düzenlendi.

Doç. Dr. Mehmet Akbaş ve Yrd.Doç. Dr. Atiyye Adlan’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa Siirt AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Siirt Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Adnan Memduhoğlu İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemalettin Erdemci ve protokol düzeyinde temsilciler katıldı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akbaş Hasan El Benna’nın 19. Yüzyılda Müslümanların kanını emen, sınırlarını cetvelle çizen emperyalistlere karşı çıktığını, Mevdudi Said Nursi gibi ölümü göze alarak, İslami hareketi başarıya ulaştırmaya çalıştığını belirterek, Hasan El Benna’nın hayatını, teşkilatlanma sürecini ve faaliyetlerini ve kurmuş olduğu hareketin prensiplerini anlattı.

Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Atiyye Adlan, Hasan El Benna ve Müslüman Kardeşler hakkında yaptığı konuşmada “ El Benna’nın kendisini görmedim fakat onun yetiştirdiği nesillerde şahsı görülmektedir. Şu an Mısır’da Mursi’nin yetişmesi bunun göstergesidir. Mursi’nin düşürülmesi uluslar arası bir oyundur, İslami hareketin beşikte öldürülmesi projesidir. Bu İslami hareketin önünde üç engel, üç baskı unsuru vardır. Derin devlet ve asker, hareketin diğer ülkelere sıçramasından korkan yönetimler ve İslami hareketin başa geçmesini istemeyen dünya düzeni. Buna rağmen bu hareketin yanlışları da olmuştur elbet fakat bunlar kebair denen büyük sayacağımız günahlardan değildir. Bu hatalar gereğinden fazla yük omuzlamak istemesinden kaynaklanan hatalar olmuştur.” diyerek sözlerini noktaladı.

Konuşmasına ittihad-ı islama vurgu yaparak devam eden Adlan: “İslam sınır, kavim, hizip, kabile ayrımı olmayan bunların ötesinde bir davadır. Bizi birbirimize bağlayan İslam inancıdır. Bu davayı üstlenen, Kuran düsturu ile hareket eden Benna, Kutup, Nursi gibiler ile beraber olmak hedefimiz olmalı.” dedi.

Konferans sonunda konuşmacılara Siirt AKP Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay ve Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman tarafından hediye paketi takdim edildi.

canakkale-sehitlerini-anma-etkinlikleri (10) hasan-el-benna-konferansi (2) hasan-el-benna-konferansi (3) hasan-el-benna-konferansi (4) hasan-el-benna-konferansi (5) hasan-el-benna-konferansi (6) hasan-el-benna-konferansi (7) hasan-el-benna-konferansi (8) hasan-el-benna-konferansi (1)

 

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …