Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 MANŞET 5 Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Kadının Toplumsal Gelişmedeki Rolü

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Kadının Toplumsal Gelişmedeki Rolü

Siirt Üniversitesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle “Günyedoğu Anadolu Bölgesinde Kadının  Toplumsal Gelişmedeki Rolü” adlı panel gerçekleştirildi. Panele  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin davetli olarak katıldı. Kadın sorunları Araştırma Merkezi tarafından organize edilen Yrd. Doç Dr. Şerif Demir’in moderatörlüğünde gerçekleşen panele Prof. Dr Hüseyin Hatemi,  Av. F.Kezban Hatemi  ve Ülfet Görgülü panelist olarak katıldı.

Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi müdürü Öğr. Gör. Esra Hafize Ömür ve Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Murat Erman’ın yaptığı açılış konuşmalarının ardından kürsüye davetlilerden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin çağrıldı. Siirt Üniversitesi’nin böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptığı için teşekkür ederek başladığı konuşmasında. Partiyi kurarken Türkiye’de adalet ve kalkınma hizmetlerinin eksikliğini gördüklerini ve kuruluştan itibaren bu sorunların üzerine gittiklerini ifade etti.

Sosyal politikalar konusunda da AB standartlarını yakaladıklarını ifade eden Şahin; Bu gelişmeleri gıpta edilecek bir sürede gerçekleştirdiklerini daha fazlasını yapma arzusunda olduklarını söyledi. Şahin konuşmasını  “Yaratılanı Yaratan’dan ötürü seven bir düşüncenin insanlarıyız. Büyük bir toplumsal kalkınma atılımı gerçekleştirdik. Bunun toplumun her katmanına ulaşması için gayret gösteriyoruz.Biliyoruz ki Güneydoğu’nun kızı eğitilmeden, Güneydoğu’nun kadını güvence altına alınmadan bunu başaramayız. Herkes mutlu olman biz mutlu olamayız, Herkes huzurlu olmadan biz huzurlu  olamayız, herkes güçlü olmadan biz güçlü olamayız.”diyerek sözleri noktaladı.

Bakan Şahin’in ardından konuşma yapan Emine Erdoğan, Güneydoğu’da kadınlara ilişkin böyle panelin düzenlenmesi ve bu panelin baba ocağında bir üniversite tarafından vermesi  kendisini duygulandırdığını ve gururlandığını söyledi. Ayrımcılığın ve şiddetin ve de ölümlerin olmayacağı bir Türkiye düşlediğini söyleyen  Erdoğan, bunun için herkesin sorumluluk alması gerektiğini ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından panele geçildi. Yrd.Doç. Dr Şerif Demir Siirt Üniversitesinin kadına ve kadın sorunlarına büyük önem verdiğini, bu amaçla kadın sorunları araştırma merkezinin kurulup, çalışmalarını yürüttüğünü ve bu panelinde 8 Mart Dünya Kadınlar günü vesilesiyle düzenlendiğini söyleyerek paneli başlattı.

İlk olarak panelist Prof. Dr .Hüseyin Hatemi ; Kadın ve erkeğin birbirinden ayrılamaz bir bütün olduğunu, kadın ve erkek arasındaki  eşitlik ve adaletin mutlak suretle sağlanması gerektiğini kutsi kaynaklara dayandırarak açıkladı. Prof. Dr  Hatemi kadına İslam dininin büyük önem verdiğini ve biz erkeklerin bu önem gereği kadınlara değer vermek durumunda olduğumuzu hatta kadınlara verdiğimiz değeri sürekli olarak “seni seviyorum” gibi hoş sözlerle hissettirmemiz gerektiğini belirtti. Ayrıca Hatemi, kız çocuklarının önemli olduğunu kız çocuklarına verilemesi gereken  değer hakkında pek çok kutsi kaynağın olduğunu beyan etti.

Din İşleri Yüksek kurulu üyesi Dr. Ülfet Görgülü, İnsanlığın yeryüzüne inişinden başlayarak, bugüne kadar gelişme aşamasında kadın ve erkeğin beraber olduğunu Hz.Adem’in  Hz.Havva’ya verdiği değerin, İslamiyet’in ilk günlerinde Hz. Hatice’nin Peygamberimiz Hz. Muhammed(sav) vermiş olduğu güç ve moralin, Hz.Aişe gibi pek çok kıymetli kadına İslamiyet’in verdiği değerin bu birlikteliğin delilleri olduğundan bahsetti. Ayrıca Dr. Görgülü Peygamberimizin kadınlara nasıl iltifat edip özen gösterdiğini değer verdiğini örneklerle açıkladı.

Son olarak sözü Av.F.Kezban Hatemi aldı. Konuşmasında Hatemi kadının bugünkü sorunlarını, güncel meseleleri ve bu meselelere ait çözüm önerilerini sıraladı.

Hatemi , süt bankası, sperm bankası ve taşıyıcı annelik gibi uygulamaların toplumsal yapıya zarar verdiğini, aile kavramını yok ettiğini bunlara şiddetle karşı olunması gerektiğini söyledi. Sosyal hukuk devletinin sözde var olmaması gerektiğini bunun içinde devletin toplumsal sahada daha çok rol üstlenmesinin çok önemli olduğunu “Sosyal yapıyı ve aile yapısını yaralayıcı her türlü faaliyete karşı çıkılmalı, ailenin korunması adına devlet daha aktif rol almalıdır.” Sözleriyle belirtti.

Bu anlamda Hatemi,  Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in ve devletin tutumunu,  çabalarını desteklediğini ifade etti.  Bu konuda herkese sorumluluk düştüğünü hatırlattı.

Siirtli vatanadaşlar tarafından yoğun ilgiyle takip edilen panel plaket töreni ile sona erdi.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …