Cumartesi , 18 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 “Fuat Sezgin Konferans Salonu” açılışı gerçekleştirildi

“Fuat Sezgin Konferans Salonu” açılışı gerçekleştirildi

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu İlahiyat Fakültesi Yönetim Kurulu ve Üniversite Senatosu’nun aldığı kararla “Fuat Sezgin Konferans Salonu” olarak anılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yayınladığı bir genelgeyle 2019 yılı “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” olarak ilan edilmişti. Bu kapsam da düzenlenen organizasyonlar çerçevesinde Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Konferans Salonuna İslam Tarihi araştırmalarıyla alanına damgasını vuran Fuat Sezgin’in ismi verildi.

İlahiyat Fakültesinde gerçekleştirilen açılış töreni Fuat Sezgin için okunan kuran tilaveti ile başladı. Açılışta söz alan Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman; “Bugün bizim için anlamlı bir yıl. Fuat Sezgin yılı olarak ilan edilen 2019 yılı içerisinde hocamızın gençler tarafından anlaşılmasını, güncelliğini korumasını ve içselleştirilmesini arzu etmekteyiz. Bizde bu sürece katkı sağlanması amacıyla İlahiyat Fakültemizde bulunan Konferans Salonuna  Fuat Sezgin hocamızın ismini vererek anısını yaşatmak istedik. Dilerim ki burada düzenlenen her etkinlik hocamızın tarihe ve hayata bakış açısıyla uyumlu verimli faaliyetler olur” dedi.

 İlahiyat Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma yaptığı açılış konuşmasında “Düşmanlarımıza karşı asırlardır unutulan bir silahımız vardı: İlim. Yıllar sonra biri çıktı ve bize bu silahı hatırlattı bu kişi rahmetli  Fuat Sezgin hocamızdır. 200 yıldır coğrafyamızdan böyle bir alim yetişmemişti. Siz öğrenciler de ilme sarılacaksınız ve Fuat Sezginin yolundan gideceksiniz. Her birimiz bir Fuat Sezgin olmaya namzet olmalıyız” dedi.

Açılış töreni düzenlenen kokteylin ardından sona erdi.

Check Also

YÖK’TEN PANDEMİ SÜRECİNDE VERİLEN ONLİNE EĞİTİME İLİŞKİN ANKET

​Yükseköğretim Kurulu (YÖK), küresel salgın sürecinde online olarak sürdürülen eğitim öğretimin değerlendirilmesi amacıyla üniversitelerdeki öğretim …