Cumartesi , 18 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Düşünür – Yazar Abdüsselam SEMRE Siirt Üniversitesinde

Düşünür – Yazar Abdüsselam SEMRE Siirt Üniversitesinde

Düşünür ve yazar Abdüsselam SEMRE Siirt Üniversitesi Meslek ve Kariyer Topluluğunun davetlisi olarak Siirt Üniversitesi konferans salonunda bilim ve inanç konulu bir konferans gerçekleştirdi.

Abdüsselam SEMRE İnsanın bir değil birden fazla kere doğduğunu insanın sadece fiziksel olarak ana rahminden doğmadığını kalben ve fikrende maddi alemde  olduğu kadar mana aleminde de doğduğunu ifade etti. Gayb alemi ilgili  ilimin anahtarlarının sunulduğunu bu anahtarları kullanarak doğru kapıları açacak vukufiyete erişen insanların varlığından bahsetti. Bu manada geleceğin ilmine ulaşmanın  inanca bağlı olduğunu Kuran’ı anladıkça geleceğin ilmi ve bilgisine ulaşacağını söyledi. Günlük hayatta kullandığımız kavramların ayırtına varmamız gerektiğini bundan hareketle nefs ile nefis mümin ile Müslüman kavramlarının arasındaki farkları açıkladı.SEMRE herkesin Müslüman olduğunu ama gerçek mümin olabilmek için inançla bilimi sentezlemek gerektiğini belirtti. Mümin insanın kimseyi ötekileştirmediğini ve herkese değer vermesi gerektiğini söyledi. İnsanın hem maddi manada  bilgi sahibi hem de mana ilmine sahip bir insan olması gerektiğini ifade etti. Konferansın ardından Abdüsselam SEMREye, Meslek ve Kariyer Topluluğu Akademik danışmanı Yrd. Doç. Dr. Cahit EPÇAÇAN tarafından plaket verildi.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …