Cuma , 17 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Dr. Abdurrahman Bleik “Allah vardı Ondan başka hiçbir şey yoktu” Konferansı

Dr. Abdurrahman Bleik “Allah vardı Ondan başka hiçbir şey yoktu” Konferansı

İlahiyat Fakültesinin davetlisi olarak Siirt’e gelen Lübnan Global Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Abdurrahman Bleik, Siirt Üniversitesi Konferans Salonunda “Allah vardı Ondan başka hiçbir şey yoktu” hadisinin anlam dünyası ilgili bir konferans düzenledi.

siubasin-ilahiyat-seminerler-abdurrahman-bleik (1)

Üniversite ve fakülte yönetimine teşekkür ederek konuşmasına başlayan Abdurrahman BLEİK ilk olarak Arapça’nın öneminden bahsetti. Bleik, İslami bilimlerde sağlıklı bir kavrayış için Arap dilinin en iyi derecede bilinmesinin zorunluluğuna işaret etti. Bu noktada örnekler vererek geçmişte İslami bilimlerde derinleşmiş çok sayıda alimin Arap olmadığını vurguladı. Bu sözüyle o, Arap olmayan bir bilim öğrencisinin günümüzde de Arapça’da ve İslami bilimlerde en iyi derecede uzmanlaşabileceğine işaret etti. Kısaca Bleik’e göre İslami bilimlerde sağlıklı ve doğru bir kavrayış için Arapça’da yetkin olma zorunlu bir durumdur.

siubasin-ilahiyat-seminerler-abdurrahman-bleik (2)

Doktor Bleik bu girişten sonra asıl konusunu ele aldı. O, öncelikle hadiste bulunan “vardı” kelimesindeki geçmiş zamanda olana delalet eden “dı”nın Allah için zamana işaret etmediğini söyledi. Çünkü Allah zamandan münezzehtir. Yani Allah zamanın dışındadır. Konuşmacıya göre zaman, mekânla ilişkili bir kavram olarak evrenin yaratılmasıyla ortaya çıkan bir şeydir. Allah, evren yok iken de var olduğuna göre evrenle birlikte ortaya çıkan bir kavramın Allah için söylenmesi doğru değildir. Dolayısıyla Bleik’e göre Allah zamansız ve mekânsızdır. Yani Allah bunların ötesindedir veya dışındadır.

Allah’ın hayal edilemeyeceği ve düşünülemeyeceği söyleyen BLEİK: “Allah’ın kendisini [zatını] ve sıfatlarını ne hayal edebiliriz ne de düşünebiliriz. Bu noktada Kuran’ı ve Hz. Peygamberin sözlerini izleyerek Allah’ın bilgisini Kuran’dan ve Hz. Peygamberin sözlerinden edinmek durumundayız. Çünkü Allah hiçbir şeye benzemeyen olarak biçimsizdir, şekilsizdir ve cisimsel olmayandır. Bu nedenle Onu zihnimizde canlandırmamız olanaksızdır. Eğer Allah kavramıyla ilgili olarak zihnimizde bir canlandırma ve düşünce ortaya çıkarsa hiç kuşkusuz bu zihinsel şeyler bize ait olacaktır. Bunlar Allah’ı temsil etmez.” dedi.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …