Cumartesi , 18 Eylül 2021
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 Çanakkale Şehitleri ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı

Çanakkale Şehitleri ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı

Siirt Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Kezer Yerleşkesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi konferans salonunda Siirt Üniversite Öğretim Üyeleri Yrd. Doç.Dr. Şerif Demir, Yrd. Doç. Dr. Abdulnasır Yiner ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mustafa Ekincikli, Doç. Dr. Süleyman Özbek ve Yrd. Doç. Dr. İsmail Cansız’ın konuşmacı olarak katıldığı “Çanakkale Şehitleri ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı” düzenledi.

İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından start alan panelin moderatörlüğünü yapan Şerif Demir Çanakkale Savaşının Türk tarihinin sembolü olan ve var olma mücadelesinin verildiği bir savaş olduğunu, bu savaşın aynı zamanda dünyanın da kaderini değiştirdiğini söyledi.

Panelde ilk sözü alan Mustafa Ekincikli Mustafa Kemal Atatürk ile Çanakkale ve Çanakkale Savaşının Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasına olan etkisi üzerinde durdu. Mustafa Kemal’in Türk insanında gördüğü fedakarlık ve vefakarlıkla Milli Mücadeleyi kafasında tasarladığını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin 1915 Çanakkale’de atıldığını belirtti.

Binlerce yıllık Türk tarihinde adına destan yazılacak birçok zafer olduğunu belirten Doç. Dr. Süleyman Özbek : “ Çanakkale Savaşı bir milletin sadece esarete sürüklenmeye çalışıldığı bir savaş değildir. Bu savaş azın çoka, mananın maddeye, mazlumun zalime karşı kazandığı bir zaferdir. Kurtarılan sadece vatan toprağı değildir. Kazanan Türk milletinin gururudur, kazanan Türk milletinin esaret tanımayan asil ruhudur.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. İsmail Cansız Çanakkale savaşı kahramanlarından Ezineli Yahya Çavuş, Yarbay Hasan ve Seyit Onbaşı gibi kahramanların yaşanmış hikayelerini etkileyici ve duygusal bir dil ile izleyicilere aktarırken Yrd. Doç. Dr. Abdulnasır Yiner ise Çanakkale savaşı ve 1. Dünya savaşındaki mücadele ruhunun kaybolduğunu, kaybolan bu mücadele ruhunun sorgulanması gerektiği,geçmişimizde yaşadığımız bu tecrübelerden ders çıkararak bugün için konum belirlememiz gerektiğini ifade etti.

Program Çanakkale Şehitleri ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verilmesi ile sona erdi.

siirt-univ-canakkale-zaferi-kutlamalari (4) siirt-univ-canakkale-zaferi-kutlamalari (3) siirt-univ-canakkale-zaferi-kutlamalari (2) siirt-univ-canakkale-zaferi-kutlamalari (1) siirt-univ-canakkale-zaferi-kutlamalari (14) siirt-univ-canakkale-zaferi-kutlamalari (13) siirt-univ-canakkale-zaferi-kutlamalari (12) siirt-univ-canakkale-zaferi-kutlamalari (11) siirt-univ-canakkale-zaferi-kutlamalari (10) siirt-univ-canakkale-zaferi-kutlamalari (9) siirt-univ-canakkale-zaferi-kutlamalari (8) siirt-univ-canakkale-zaferi-kutlamalari (7) siirt-univ-canakkale-zaferi-kutlamalari (6) siirt-univ-canakkale-zaferi-kutlamalari (5)

 

 

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …