Cuma , 17 Eylül 2021
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 Bir Gün Değil Her Günde Kadınlarımız Konulu Panel

Bir Gün Değil Her Günde Kadınlarımız Konulu Panel

Siirt Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından, “Bir gün değil her günde kadınlarımız” konulu, kadın hakları ve sorunlarını içeren panel düzenlendi.

Üniversitenin konferans salonunda düzenlenen panel, kadın konulu kısa film gösterimi ile başladı. Programın açılış konuşmasını yapan Yrd. Doç. Dr. Arzu Ekinci, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nün dünyanın her yerinde kadınların anıldığı, sorunlarının çeşitli platformlarda tartışıldığı ve çeşitli etkinliklerle dile getirilip çözüm üretildiği önemli bir gün olduğunu dile getirdi. Ekinci, toplumu ileri götüren sosyal dinamiğin temel kaynağı olan kadınların, annelik rolüyle yeni nesillere şekil verdiğini, bu amaçla kadına yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu söyledi.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman ise, Hazreti Adem ve Havva’dan günümüze gelen tarihin her döneminde toplumların evrilmesinde dönüşüm ve değişiminde kadınların çok önemli roller üstlendiğini söyledi. Kadının toplum içindeki fonksiyonuna bakıldığında gerek psikolojik, gerek sosyolojik ve gerekse fiziki anlamda erkeklerle mukayese edilmeyecek kadar farklılık gösterdiğini aktaran Rektör Prof. Dr. Murat Erman, topluma katkılarının fazlaca olduğunu ifade etti. Erman, “Kadın inancın, kültürün geleneğin, kuşaklardan kuşaklara, nesilden nesile aktarılmasında önemli roller oynayan ve bu bakımdan yeri geldiğinde anne yeri geldiğinde kız kız kardeş yeri geldiğinde tüm üretim sektöründe üreten bir varlık olarak toplumdaki yerini ve önemini şimdiye kadar korumuş ve bundan sonraki çağlarda da koruyacaktır. Çünkü kadının karakteri mizacı ve üretime olan katkısı yadsınamayacak kadar yüksektir” dedi.

Siirt Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç Şerif Demir’in moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak katılan İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sosyolog Zeynep Banu Dalaman, “Türkiye’de kadın harekatı ve kadınların karşılaştığı sosyal sorunlar”, Siirt Üniversitesi Hukuk Müşaviri İsmail Selim, “Kadınlara yönelik yeni yasa ve hukuki süreç”, Siirt Müftülüğü İl Vaizi Sabahat Saylık ise “İslam’da kadın hakları” konularında bilgiler verdi.

Panel soru cevapla sona erdi

kadin-sorunlari-ve-uygulama-merkezi-tarafindan-duzenlenen-kadin-konulusiu-de-bir-gun-degil-her-gunde-kadinlarimiz-k-8241448_x_o

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …