Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 MANŞET 5 Yaşayan Diller Enstitüsü ve Veteriner Fakültesi

Yaşayan Diller Enstitüsü ve Veteriner Fakültesi

Üniversitemizin Yaşayan Diller Ensititüsü ve Veteriner Fakültesi’nin açılması için YÖK’e yaptığı başvuru olumlu sonuçlanmıştı. YÖK’ün onayından sonra Bakanlar Kurulu’nun  verdiği kararla birlikte Üniversitemiz’de Yaşayan Diller Enstitüsü ve Veteriner Fakültesi resmen kuruldu.

Kuzeydoğu Arami dillerinden Süryanice lehçesi olan, Katolik Keldaniler tarafından kullanılan, bugün Siirt’in Pervari ilçesinin Ekindüzü köyünde Konuşulan Hertevince dili için araştırmalarda bulunan üniversitemiz,Yaşayan Diller Enstitüsünün kurulması ile unutulmaya yüz tutmuş  dillerin üniversitemiz tarafından araştırılması ve kültürel mirasa kazandırılması açısından önem arz etmektedir. Ayrıca Siirt ilinin 3 dilli bir şehir olduğu düşünülünce enstitünün ne kadar önemli bir eksikliği gidereceği, üniversiteye ve ülkemize önemli katkılar yapacağı açıkça görülmektedir.

Eğitime başlayacak olan Veteriner Fakültesi ile ülkemizde  tarım ve hayvancılığın yoğun yapıldığı ve temel geçim kaynağı olduğu bu bölgemizde üreticiye yol gösterecek sağlıklı yöntem ve tekniklerin belirlenmesini sağlayacaktır. Veteriner Fakültesinin  pet, küçük ve büyükbaş hayvanlar ile kümes hayvanlarının yetiştirilmesi, üretimi, nesillerinin iyileştirilmesi, verimliliklerinin artırılması, sağlıklarının korunması, hastalıklarının tedavisi, salgın hastalıkların önlenmesi, gibi bir çok açıdan bölgeye fayda sağlayacağı düşünülmektedir.

2013-2014 eğitim öğretim döneminde öğrenci alımı yapabilecek olan eğitim birimlerimizin Siirt’imize ve üniversitemize hayırlı olmasını diliyoruz.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …