Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 ALT MANŞET 5 Araştırma Görevlimiz Dr. Ersin Çiçek, Japon Atom Enerjisi Ajansı’nın projesine resmi üye olarak katıldı

Araştırma Görevlimiz Dr. Ersin Çiçek, Japon Atom Enerjisi Ajansı’nın projesine resmi üye olarak katıldı

Fen Edebiyat Fakültemiz Fizik bölümü Araştırma Görevlisi
Dr. Ersin Çiçek Japonya’da Yüksek Enerji Hızlandırıcı Araştırma Organizasyonu’nda (KEK High Energy Accelerator Research Organization) araştırmacı olarak yer aldı.

Üniversitemiz Araştırma Görevlisi Ersin Çiçek Japon Atom Enerjisi Ajansı (JAEA), içinde bulunan Japonya Proton Hızlandırıcı Araştırma Merkezi (J-PARC) tesisinde kurulan ve çalışmaları devam eden “Muon LINAC For Muon g-2/EDM Experiment” projesine resmi üye olarak katıldı.

Atom altı temel parçacıklardan biri olan “Müon” parçacığı hızlandırılıp enerji kazandırıldığı “Muon LINAC For Muon g-2/EDM Experiment” projesinin ilk etabında atom altı temel parçacıklardan biri olan müon parçacığını hızlandırma ve soğutma yöntemleri üzerine çalışan araştırmacılar, mevcut yöntemlerin yaklaşık on katı etkinliğinde bir soğutma yöntemi geliştirdi.

Projenin sonraki etabında resmi üye olarak görev alan Arş. Gör. Ersin Çiçek ile birlikte; hızlandırıcı kovuğu ve kovuğa gereken radyo frekans gücünü sağlamak için bir bağdaştırıcı geliştirilmektedir.


“Muon LINAC For Muon g-2/EDM Experiment” Projesinin Japonya basınında yer aldığı internet sitesi:
http://j-parc.jp/c/topics/2019/06/11000271.html

Check Also

Misafirperver Sabiha ananın ismini keşfettikleri bitkiye verdiler

Üniversitemiz Flora ve Fauna Merkezi kurucusu Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Başkanı Doç. …