Cuma , 17 Eylül 2021
Home 5 MANŞET 5 Abidevi Bir Şahsiyet Olarak Mehmet Akif Konferansı Düzenlendi

Abidevi Bir Şahsiyet Olarak Mehmet Akif Konferansı Düzenlendi

Üniversitemiz Fuat Sezgin Konferans Salonunda “Abidevi Bir Şahsiyet Olarak Mehmet Akif” başlıklı konferans düzenlendi. Konferansta konuşmacı olarak Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Kurucu Rektörü, Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabri Gökmen’i ağırladık.

Rektörümüz Prof.Dr. Murat Erman’ın açılış konuşmalarının ardından sahneye çıkan Gökmen konuşmasında Akifi’in şairlik yönünün yanında ahlaki ve düşünsel derinliğine değindi. Gökmen; “Mehmet Akif Ersoy edebiyatçı yönünün yanında inandıklarını ne pahasına olursa olsun savunan örnek bir insan, kalemini ve kendisini vatanına adamış kâmil bir kişidir. Akif’e göre insan söz söyleyen değil sözünde duran olmalıdır. İnsanın bir yüzü ve bir sözü olmalıdır bu durum Akif için ahlaklı olmanın tanımlarından biridir.” diyerek Akif’in alçakgönüllü, gösterişten uzak, dik duruşun timsali bir insan olduğunu belirterek konuşmasına devam etti: “Mehmet Akif, kendini ve kalemini vatanına adayan bir insandı. Şiirleri elbette çok değerlidir fakat onu değerli kılan en önemli özelliği kişiliğidir, hayatı eserlerinden daha muhteşemdir Akif’in büyüklüğü hakikate olan bağlılığındandır, fıtri temizliğini beşeri zaaflarıyla kirletmeden taşıyabilmiş bir insandır. Makamın, paranın ve ilmin kibrine yenik düşmemiştir.”

 Mehmet Akif Ersoy’un yaşamına şahitlik edenlerin Akif hakkında söylediklerini dinleyicilere aktaran Gökmen; Akif’in mümtaz şahsiyetiyle ilgili anekdotlara ve yazılmış olan makalelerden kesitlere de konuşmasında yer verdi.

Etkinlik Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman ve Nevzat Amcalar’ın Prof. Dr. Sabri Gökmen’e hediye takdimi ile son buldu.

Check Also

YÖK’TEN PANDEMİ SÜRECİNDE VERİLEN ONLİNE EĞİTİME İLİŞKİN ANKET

​Yükseköğretim Kurulu (YÖK), küresel salgın sürecinde online olarak sürdürülen eğitim öğretimin değerlendirilmesi amacıyla üniversitelerdeki öğretim …