Cumartesi , 18 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Abdulkerim Harun, “İslam ve Demokrasi” Konferansı

Abdulkerim Harun, “İslam ve Demokrasi” Konferansı

Siirt Üniversitesi Konferans günleri kapsamında başlayan etkinliklerin ikincisi “İslam ve Demokrasi” konusuyla Tunus Ulaştırma Eski Bakanı ve Nahda Hareketi Şura Meclisi Başkanı Abdulkerim Harun oldu.

“İslam ve Demokrasi” konusuyla günün ikinci konferansını Tunus Ulaştırma Eski Bakanı ve Nahda Hareketi Şura Meclisi Başkanı Abdulkerim Harun gerçekleştirdi. Konferansa Siirt Milletvekili Yasin Aktay, Vali Mustafa Tutulmaz, Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman, Rektör Yardımcılarımız, Genel Sekreterimiz Yrd. Doç. Dr. Adnan Memduhoğlu, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Konuşmasına annesinin Türk olmasından dolayı kendisini ana memleketinde hissettiğini belirterek başlayan Abdulkerim Harun, Tunus halkından Türk halkına selam getirdiğini, Türkiye’siz hiçbir hareketin söz konusu olamayacağından Türkiye’nin geleceği için dua ettiğini söyledi. Üniversite öğrencilerini görünce kendi yaşadığı o günlere döndüğünden bahseden Harun öğrencilere hitaben, “Sizin yaşadığınız günlerde bizim tek hayalimiz demokratik hakları elde edip demokratik bir toplum yaratabilir miyiz sorusuna cevap aramaktı. Bugün biz Tunuslular olarak islam ve demokrasinin beraber yaşayabileceğini, referansı islam olan bir partinin yönetime ortak olabileceğini ispatladık. Ama istemeyenler ilerde buna engel olabilirler bu durum devam edip edemeyeceğini göreceğiz.” dedi.

Konuşmasının devamında Tunus anayasasını nasıl hazırladıklarını ve yapılan demokratik seçimi ve yeni hükümet politikalarından bahsetti.

 

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …