Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 MANŞET 5 9. Ulusal Eğitim Yönetimi Kongresi

9. Ulusal Eğitim Yönetimi Kongresi

9. Ulusal Eğitim Yönetimi Kongresi 8-10 Mayıs 2014 tarihlerinde Siirt Üniversitesinde gerçekleştirildi. Ulusal ve uluslararası platformdan birçok akademisyenin katıldığı kongrenin ana konu başlığı olan “Okul Reformu İçin Bir Köprü: Sürdürülebilir Okul Etkililiğinin Dünü, Bugünü ve Geleceği” masaya yatırıldı.

Kongrenin açılış töreninde konuşan Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat ERMAN:“Siirt Üniversitesi ve işbirliği ile düzenlenen 9. Ulusal Eğitim Yönetimi Kongresi’ne hepiniz hoş geldiniz. Üniversitemiz 2007 yılında üç fakülte ile kurulan şimdi ise yedi fakülte ve 6000 öğrencisi bulunan genç dinamik ve bu tür bilimsel ve kültürel etkinliklere çokça ihtiyacı olan ve ağırlık veren bir üniversitedir. 9. Ulusal Eğitim Yönetimi Kongresi vesilesi ile ulusal ve uluslararası alanda seçkin bir topluluğu burada görmekten mutluluk duymaktayız. Bilimsel etkinlikler ve burada üretilecek olan bilimsel bilgiler, inanıyorum ki ülkemizin ve bölgemizin birçok sorununa ışık tutacak ve bilimsel arenaya katkı sağlayacaktır. EYED ve Eğitim Fakültesi başta olmak üzere organizasyonda emeği geçen tüm idari ve akademik personelime teşekkür ediyorum. Siz değerli katılımcılara da başarılar diliyor katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat ERMAN’ın onursal başkanlığını üstlendiği kongre Siirt Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet KORKMAZ ve EYED-DER Başkanı  Prof. Dr. Ahmet AYPAY’ın koordinatörlüğünde düzenlendi. Düzenleme Kurulu’nda Doç. Dr. Cahit PESEN, Yrd. Doç. Dr. Veysel OKÇU, Yrd. Doç. Dr. H. İsmail ARSLANTAŞ, Yrd. Doç. Dr. Çetin TAN, Yrd. Doç. Dr. Cahit EPÇAÇAN, Yrd. Doç. Dr. Cevdet EPÇAÇAN, Yrd. Doç. Dr. Kamil AYDIN, Yrd. Doç. Dr. Davut OKÇU gibi isimler yer alırken kongrenin Danışma Kurulu ve Bilim Kurulunu baştaYÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet ŞİŞMAN olmak üzere çeşitli üniversitelerden değerli bilim insanları oluşturdu.

Düzenlenen kongrede; Farklı bağlamlarda ve farklı paradigmalarda okul etkililiği,  okul geliştirme ve dönüşümcü okul özellikleri;  Geleceği düşünme: 21. Yüzyılda eğitiminin geleceğini hayal etmek;  Eğitim sorunlarının çözüm sürecinde üniversitelerimiz:  Öğretmen yetiştirme, istihdam etme ve yeni eğilimler;  21. Yüzyılda eğitim reformu: Öğrenci öğrenmesi; Eğitim yönetiminde yeni yaklaşımlar: Küresel rekabet ve yerel gerçekler; Etkili okulların geliştirilmesinde liderlik gücü konuları gündeme taşındı.

Yüzlerce akademisyenin bir araya geldiği ve eğitim konusu üzerinde tartıştığı kongrede, ülkemizin eğitim yönetimi konusundaki sorunlarının ne olduğu nasıl aşılacağı ve ülkemizin gelecek yıllardaki eğitim vizyonunun ne olması konusunda akademik düzeyde bilgi üretildi.  Farklı anabilim dallarından uzman kişilerin bir araya geldiği ve sekiz paralel oturum halinde yürütülen kongre programında alanla ilgili bütün akademisyenler, lisansüstü eğitim öğrencileri, öğretmenler, okul ve eğitim yöneticileri, potansiyel okul ve eğitim yöneticileri, denetmenler ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın her düzeydeki yöneticilerinin katılımı ve katkıları ön planda tutularak kongrenin gerçekçi ve faydalı sonuçlara ulaşması hedeflendi.

Kongrenin ikinci gününün sonunda EYED-DER Yürütme ve Denetleme Kurulunun seçildiği Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı.

9. Ulusal Eğitim Yönetimi Kongresi; kongrenin bilimsel safhasının ardından organize edilen bölgenin tarihi ve turistik güzelliklerini görme fırsatı sağlayan gezi programıyla sona erdi

9-egitim-yonetimi-kongresi-siubasin-019-egitim-yonetimi-kongresi-siubasin-029-egitim-yonetimi-kongresi-siubasin-039-egitim-yonetimi-kongresi-siubasin-049-egitim-yonetimi-kongresi-siubasin-05 

 

 

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …