Salı , 21 Eylül 2021
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 4. Tarihi Kentler Birliği Toplantısı

4. Tarihi Kentler Birliği Toplantısı

Tarihi Kentler Birliği 4. Bölge Toplantısı, Siirt‘te yapıldı.

Vali Ahmet Aydın, Siirt‘te tarihi bir gün yaşandığını söyledi.

Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Vali Ahmet Aydın, kültürel mirasa sahip çıkacaklarını belirterek, en geç iki yıl içinde kültürel alanda dönüşümün tamamlanacağını vurgulayarak, “Kültürümüze sahip çıkıp kendi imkanlarımızla tarihi varlıklarımızı ve kimliğimize sahip çıkıyoruz. Ancak biraz daha bu varlıkları anlatabilirsek, inanın turizmimizde çok önemli bir pay alırız.” dedi.

Tarihi Kentler Birliği’nin ülkenin kimliğini gösterdiğini kaydeden ÇEKÜL Vakfı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise, sorunların çözümleri, gelecek hedefleri, doğal ve kültürel mirasın korunması gibi konulara vurgu yaptı.

Prof. Dr. Sözen, “Tarihi Kentler Birliği, Türkiye’de yeni şehir anlayışının ve farklı bakışının bir simgesi haline gelmiştir. Başında biz olduğumuz için söylemiyorum, Çekül Vakfı
‘nın geliştirmekte olduğu 50 yıllık politikalar, bilimsel çalışmalar, temel başlıklar, Türkiye’nin kaderini değiştirecek noktaya gelmiş bulunmaktadır.”
 şeklinde konuştu.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Murat Erman’ da, Siirt ve bölgenin tarihi ve kültürel değerlerinin tespiti için çalışma yapacakların söyledi.

Toplantının geri kalan kısmında Tarihi Kentler Birliği’nin yaptıkları çalışmalar, kentler arası işbirliklerinin kurulmasının önemine dikkat çeken konular sunu eşliğinde anlatıldı.

Program, Siirt’ in tarihi ve kültürel yerlerinin gezilmesi ile sona erdi.

Toplantıya; Siirt Valisi Ahmet Aydın, AK Parti Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, Vali Yardımcıları Gürbüz Saltaş ve Mustafa Pala, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Nedim Kuzu, bilim adamları, belediye başkanları ve davetliler katıldı.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …