Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 MANŞET 5 23. Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Toplantısı

23. Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Toplantısı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısının 23.sü Mardin Artuklu Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi. Bölgeden üniversite temsilcileri ve sanayicilerin ilgi gösterdiği toplantıya Siirt Üniversitesi Rektörü Murat ERMAN konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye genelinde ve bölge özelinde sanayinin daha rekabetçi bir yapıya kavuşması için aktörleri bir araya getirmeyi amaçlayan toplantının ana hedefi, enerjisini ve sinerjisini yatırıma ve kalkınmaya dönüştürememiş Siirt, Batman, Şırnak ve Mardin illerinin gelişmesi adına Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliğini sağlamaktı.

Toplantıda  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr. Ersan ASLAN ve Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç.Dr.Cevahir Uzkurt  bölgesel kalkınma adına yapılan  yasal düzenlemeleri,bölgeye sunulan teşvik paketlerini,10.Kalkınma Planı amaçlarını ve üretim ve yatırım yapmak isteyen girişimcilere ne tür kolaylıklar sağladıklarını aktardılar.

İşbirliği toplantısının önemli bir konusunu teşkil eden yenilikçi ürün ve üretim teknikleri, nitelikli işgücü yetiştirilmesi konusunda ise üniversitelerden atılımın gerekliliğinin ifade edildiği toplantıda bu konu hakkında konuşan Siirt Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Murat ERMAN;

“Küreselleşmenin etkisini gösterdiği bir dönemde bu işbirliği toplantısının yapılması elzem ve sevindiricidir.Üretim konusunda rekabet koşulları ağırlaşmakta yenilik ve inovasyon gücünü ortaya koyabilen ülkeler bir adım öne geçmektedir. Bakanlığın belirttiği 2023 için  hedefler bu konuda tetikleyici rol oynamaktadır. Bunun için  üniversiteyi ve sanayiyi besleyecek işlere imza atılmalı.Öncelikle üniversitenin kendine bakışını değiştirmesi gerekiyor.Bilim bilim içindir bakışının bilim toplum-sanayi içindir şeklinde güncellemek gerekiyor.Aynı şekilde  sanayicilerinde sanayiye bakışı değişmeli.Ar-Ge’ye yatırılan parayı heba edilmiş görmemeliler.Sanayicilerin Ar-Ge konusuna ilgi göstermeleri  ciddi işbirliği sonucunu doğuracaktır.Yüksek kalite,düşük fiyat ve ürün çeşitliliği sağlanmak isteniyorsa Ar-Ge’ye ağırlık verilmeli.Kamunun ise bölge kalkınmasına önem vermesiyle beraber söz konusu işbirliği sağlam temeller üzerine tesis edilebilir ve bu işbirliğinin getirisi yüksek olabilir.” şeklinde konuştu.

Toplantı katılımcılara soru görüş ve önerileri için söz hakkı verilmesinin ardından   konuşmacılara  teşekkür plaketi verilerek sona erdi.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …