Salı , 21 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 2014-2015 Akademik Yılı Açılış Töreni

2014-2015 Akademik Yılı Açılış Töreni

Siirt Üniversitesi 2014-2015 Akademik yılı açılış töreniyle yeni bir eğitim-öğretim dönemine daha “Merhaba” dedi.

Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi konferans salonunda Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, sırasıyla müzik dinletisi, açılış konuşmaları, ilk ders ve plaket takdimi şeklinde devam etti.

Müzik öğretmenleri Erhan KILIÇVURAN ve Metin KESİCİ’nin müzik dinletisinin ardından açılış konuşmalarının ilkini yapmak üzere kürsüye çıkan Rektör Prof. Dr. Murat ERMAN,  hızla ilerleyen bilgi ve teknolojinin beraberinde çetin bir küresel rekabeti getirdiğini ifade etti.

Rektör ERMAN: “Günümüzde baş döndürücü bir hızla ilerleyen bilgi ve teknoloji beraberinde çetin bir küresel rekabeti de getirmektedir. Bu bilgi ve teknoloji üretebilen ülkeler ve toplumlar, ayakta durabilmekte, daha hızlı gelişebilmekte ve gelişmiş ülkeler olarak sınıflandırılmaktadırlar. Tersi durumda da bilgi ve teknolojiyi sadece transfer eden ülkeler ise bağımlı ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler sınıfına girmektedir. Ülkemiz bu yönüyle son yıllarda yapılan atılımlar ve girişimlerle kabuğunu kırmakta ve daha çok patentli ürün, bilgi ve teknoloji üretmektedir. Bu bağlamda bilgi ve teknolojiyi üreten kurumlar içerisinde üniversiteler ana merkezleri oluşturmaktadır.

2007 yılında kurulan Siirt Üniversitesi bölgede araştırma-geliştirme, eğitim-öğretim, toplum ve şehirle birleşme adına bölgenin umudu haline gelmiş ve bölgede üstlendiği misyonunu yerine getirmek için büyük gelişmelere kaydetmiştir. Bugün 7 fakültesi, 3 yüksekokulu, 3 enstitüsü, 4 meslek yüksekokulu ile 7 bin öğrenci sayısına ulaşmış bulunmaktayız. Hedefimiz ise gelecek 10 yıl içerisinde 25 ile 30 bin öğrenci sayısını yakalamaktır.  Toplumla bütünleşme adına üniversitemizde kurulan araştırma merkezleri, spor kulüpleri ve öğrenci toplulukları şehir halkı ve sivil toplum kuruluşlarıyla üniversitenin bağlarını her geçen gün artırmaktadır. Bunun yanı sıra üniversite-sanayi işbirliği ve uluslararalılaşma üniversitemizin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır.

Üniversitemizi tercih eden öğrencileri tebrik ediyor ve bu akademik yıl içerisinde bir takım tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Konuşmamın başında bahsettiğim gibi küresel rekabet ülkemizi ve tüm coğrafyayı içine alabilecek bir etkinlik içerisine girmiş bulunmaktadır. Bu rekabet koşullarına uyum sağlayabilmek için siz sevgili öğrencilerimizden iyi bir öğrencilik dönemi geçirmenizi ve mezun olduğunuzda donanımlı, alt yapınızı geliştirmiş bir şekilde mezun olmanızı beklemekteyiz. Kendinize, ailenize ve topluma yararlı bireyler olma noktasında her türlü çabayı göstereceğinizden kuşkumuz bulunmamaktadır. Bizlerde üniversite olarak sizlerin boş zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz ve başarı grafiğinizi yukarılara taşıyabileceğiniz şartları oluşturma noktasında elimizden gelen her türlü gayreti ortaya koyacağız. Bu akademik yıl içerisinde akademik ve idari personelimizde siz öğrencilerimizin yanında olacak özelikle kaliteli eğitim görme ve sosyal olarak da yakınlık gösterme noktasında sizlere gereken ilgiyi gösterecektir . Bu akademik yılımızın ülkemize, şehrimize ve ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

Rektör ERMAN’ın ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Siirt Valisi Mustafa TUTULMAZ, Üniversitelerin ürettiği bilim, teknoloji ve tecrübenin reel sektörle buluşması Siirt’in ekonomik ve sosyal gelişimin temel dinamiği olacağını ifade etti.

Vali Mustafa TUTULMAZ: ” Ülkemizin,  küresel ölçekte etkin bir aktör olma yönünde attığı büyük ve kararlı adımların artarak devam edebilmesi, beşeri sermayemizin kalitesi ve nitelikli iş gücüyle bağlantılıdır. Bu nedenle bilgiyi talep eden aldığı bilgiyi özümseyen özümsediği bilgiyi paylaşabilen bir kuşak yetiştirmek hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu sorumluluğun en büyüğü şüphesiz sizlerin yani üniversitelerindir. Zira üniversiteler toplumun yarınlarına dönük umutlarını düşüncelerini özlem ve yaşam biçimlerini programlarına alarak bir anlamda geleceği inşa ederler yine üniversiteler bir yandan ülkemizin kalkınması için gerekli olan nitelikli insan gücünü yetiştirirken özgür ve evrensel düşüncenin birlikte yaşamak ve ötekini anlama kültürünün yerleşmesine önemli katkı sağlarlar.

Üniversitelerin en önemli misyonu bilgi üretmektir. Ancak şurası unutulmamalıdır ki toplumla paylaşılmayan bilgi kendi kozasında kalır değersizleşir. Bu nedenle özellikle üniversitemiz özel sektör ve kamu kurumlarının işbirliği yapması önemlidir üniversitemizin ürettiği bilim teknoloji ve tecrübenin reel sektörle buluşması Siirt’in ekonomik ve sosyal gelişimin temel dinamiği olacaktır. Değerli akademisyenlerimiz üniversiteli gençlerimiz bir mesleğe yönelik temel bilgiler edinmektedirler. Bunun yanında zamanın gereklerine uygun donanımlı insan yetiştirmekte temel gayelerimizden biri olmalıdır. Üniversitenin tanınırlığını marka değerini yukarı taşımak için gösterdiğiniz sıra dışı gayret takdire şayandır. Sevgili öğrenciler dilimizi ve ülkemizi çok sevdiğinizi biliyorum ancak fiille desteklenmeyen sevgi sadece hamaset üretir. Sizden beklentimiz kendiniz aileniz ve ülkemiz için çalışmak ve daha çok çalışmaktır.” dedi.

Bakan Lütfi ELVAN, Türkiye’nin yıllarca bin 500 ile 2 bin dolar civarında bir milli gelirle ayakta durmaya çalıştığını ifade ederek, bu dönemlerde seçimle iktidara gelen hükümetlerin bazı vesayet odakları tarafından kontrol altında tutulduğunu ve halk ile bütünleşemediklerini, Türkiye’nin 2002 yılından itibaren demokratikleşme ve ekonomik alanda yapılan reformlarla istikrara kavuştuğuna işaret eden ELVAN, bu sayede milli gelirde artış olduğunu vurguladı.

81 ilin tamamında üniversite olduğunu anımsatan Lütfi ELVAN: “Bu üniversitelerimiz gelişiyor ve güçleniyor. Üniversitenin nerede olduğu çok önemli değil. Üniversite ister Siirt’te olsun, ister ABD’de hiç fark etmez. Önemli olan bu değişim, dönüşüm ve bilişim çağında sizlerin kendinizi geliştirmenizdir.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından törende öğrenci ve katılımcılara, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet KORKMAZ  tarafından ” İnsan Kaynaklarında Motivasyon” başlıklı 2014-2015 Akademik yılı açılış dersi verildi.

Tören, Rektör Prof. Dr. Murat ERMAN’nın, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi ELVAN’a teşekür plaketi sunmasıyla sona erdi.

siirt-universitesi-2014-2015-akademik-yili-acilis-toreni

 

 

 

 

 

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …