Salı , 21 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 16 Ekim Dünya Gıda Günü Paneli Düzenlendi.

16 Ekim Dünya Gıda Günü Paneli Düzenlendi.

16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla Rektörlük Konferans Salonunda, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ender Sinan Poyrazoğlu’nun başkanlığında “16 Ekim Dünya Gıda Günü Paneli” düzenlendi.

Panele;  Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ender Sinan Poyrazoğlu, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent  Hallaç, Teknik Bilimler MYO Gıda İşleme Bölümü Öğr. Gör. Nihal Şimşekli, Diyetisyen Ruken Zeynep Aydın konuşmacı olarak katıldı.

“Dünyada yeterince üretim var önemli olan bunu nasıl dağıttığımız.”

Panel, Prof. Dr. Ender Sinan Poyrazoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Prof. Dr. Poyrazoğlu konuşmasında, Dünya Gıda Günün öneminden ve tarihinden bahsettikten sonra dünya nüfusunun hızla artışına dikkat çekerek şöyle devam etti: “ Hızla artan dünya nüfusu için gıda ve ham madde üretimimiz az. Ama asıl problem üretim azlığından ziyade gıda, ham maddedeki dağıtım yetersizliği ve inanılmaz gıda israfıdır. Dünyada 900 milyon insan açlıkla uğraşmaktadır ama baktığınızda iki katı insanda dengesiz beslenme sonucu oluşan hastalıklarla boğuşmaktadır. Sadece bu insanlara ayrıldığı kaynaklar aç insanlara ayrılsa dünyada aç insan kalmaz. Yalnızca bu değil ekonomik sorunlar, ülkelerin yanlış gıda politikaları, ekilebilir alanların azalması, yanlış kullanılması yada sulanmasında yaşanan sıkıntılar sonucu açlık sıkıntısı oluşuyor. Dünyada yeterince üretim var önemli olan bunu nasıl dağıttığımız.“  diyerek Dünya Gıda Günü panelleri, konferansları düzenlenmesinin toplumu bilinçlendirmedeki önemini vurgulayan Prof. Dr. Poyrazoğlu  panelistlere iyi dileklerini dileyerek kürsüyü konuşmacılara bıraktı.

Panelistler;  Tahılların günlük dengeli beslenmemizde ki yeri, önemi  ve nasıl tüketmemiz gerektiğinden, suni şeker ve prebiyotik şeker arasındaki farktan, besinlerdeki yararlı ve zararlı katkı maddelerin sağlığımız üzerine etkilerinden ve gıda zehirlenme sebepleri hakkında konuşmalarını yaptıktan sonra dinleyicilerin sorularını cevapladılar.

Panelin sonunda Prof. Dr. Ender Sinan Poyrazoğlu panelistlere ve dinleyicilere katılımlarından dolayı teşekkür etti.

16-ekim-dunya-gida-gunu (8) 16-ekim-dunya-gida-gunu (1) 16-ekim-dunya-gida-gunu (2) 16-ekim-dunya-gida-gunu (3) 16-ekim-dunya-gida-gunu (4) 16-ekim-dunya-gida-gunu (5) 16-ekim-dunya-gida-gunu (6) 16-ekim-dunya-gida-gunu (7)

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …